Türkiye’nin İHA/SİHA’ları KKTC’ye konuşlanıyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/6q8YBjcfFjlz7daewFCQ9v” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki dengeleri değiştirecek bir hamle yaparak KKTC’ye İHA/SİHA üssü kuruyor.

Kıbrıs Barış Harekatı sonrası bir süre kullanılan ancak yıllardır atıl durumda olan Geçitkale Askeri Havaalanı, Türk İHA/SİHA’larının daimi olarak konuşlanacağı hava üssü oluyor.

KKTC’nin Başkenti Lefkoşa’nın 40 km doğusunda Doğu Akdeniz’e hakim bir noktada bulunan Geçitkale Askeri Havaalanı’nın, iki yıl önce Libya ile yapılan deniz yetki alanları belirleme anlaşması sonrası Türkiye’nin daimi bir İHA/SİHA üssü olmasının kararı alınmıştı.

Bu karar sonrası Doğu Akdeniz nöbeti tutan Türk İHA/SİHA’ları tarafından geçici olarak kullanılmaya başlanan Geçitkale Askeri Hava Üssüne,19 Aralık 2019 tarihinde Dalaman’daki üssünden havalanan Bayraktar TB2 SİHA, 5 saatlik bir uçuşun ardından ilk defa iniş yapmıştı.

Bu gelişmeden sonra Geçitkale’de modernleştirme çalışmalarını da hız verildi. Bu kapsamda; Geçitkale Havaalanı’nda hangarlar ve binalar inşa edilmeye başlarken bir yandan da pist yenileme çalışmaları başladı. Modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Geçitkale’nin Türk İHA/SİHA’larının yanı sıra F-16 savaş uçaklarının da konuşlanabileceği geniş çapta bir hava üssü haline gelebileceğine dikkat çekiliyor.

Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu ile ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, Geçitkale Havaalanı’nın bölge için çok değerli olduğunu vurgulamıştı.

Doğu Akdeniz’de ciddi bir hakimiyet sağlayacak

Türkiye’nin son 1 yıl içerisinde Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerini artırması başta Yunanistan olmak üzere Batılı devletleri ciddi derecede rahatsız etti.

Yöneltilen tüm uyarı ve tehditlere boyun eğmeyen Türkiye, bölgedeki gücünü her geçen gün hem havada ve denizde hem de masada kanıtlamaya devam etti.

Geçitkale Havaalanı’nda İHA/SİHA üssü kurma kararı, tüm dengeleri değiştirecek bir hamle olarak Türkiye’nin bölgede söz sahibi olduğunu bir kez daha kanıtlayacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.