TUSAŞ ile PT Dirgantara Indonesia (PTDI) arasında anlaşma

Türkiye ile Endonezya, ikili ilişkilerini teknik alanda ilerletmeye devam ediyor.

Türkiye’nin öncü havacılık ve savunma şirketlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), Endonezya’nın havacılık devi PT Dirgantara Indonesia (PTDI) ile bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı.

İki şirket arasında yapılan anlaşma kapsamında, çeşitli platform ve projelerin birlikte gerçekleştirilmesi ve potansiyel işbirliğinin güçlendirilmesi hedeflenecek.

TUSAŞ, Endonezyalı şirket ile yapılan mutabakatı, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.

TUSAŞ tarafından yapılan paylaşımda, “PT Dirgantara Indonesia (PTDI) ile çeşitli platform ve projelerin birlikte gerçekleştirilmesi ve potansiyel işbirliğinin güçlendirilmesi için MoU imzalandı.” ifadelerine yer verildi.

Endonezya Ankara Büyükelçiliği de iki şirket arasında imzalanan mutabakat ile ilgili bir açıklamada bulundu. 

Açıklamada, TUSAŞ ile PTDI arasındaki mutabakatın PTDI tarafından geliştirilen N-219 Nurtanio hizmet uçağı üretiminin genişletilmesi ve modernizasyonu; Türk CN235 filosunun ömürlerinin uzatılmasına dair iş birliğine gidileceği belirtildi.

Elçilik tarafından yapılan açıklamada, “MoU, özellikle N-219 uçağı ve Türk CN235 uçağının modernizasyonu açısından PTDI ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii arasında var olan iş birliği ilişkisini geliştirecek ve güçlendirecektir.” ifade edildi.

İki şirket, aynı zamanda TUSAŞ’ın geliştirme projesi ve PTDI üretimi N245 uçağının ortak geliştirilmesi ve üretiminde mühendislik desteğinde iş birliği yapacak.

Endonezya Ankara Büyükelçiliği ayrıca, PTDI ve Türk şirketleri arasındaki iş birliklerine vurgu yaparken Endonezya tarafından üretilen CN235 uçağında ASELSAN tarafından üretilen sinyal istihbaratı ve istihbarat iletişim sistemlerinin kullanıldığını dile getirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.