Uçak vuran İHA: Anduril Roadrunner-M

Kamikaze İHA endüstrisinde görülmemiş konsept!

İnsansız sistemler üzerine çalışan Anduril Endüstri firması, savaş kurallarını yeniden yazan kamikaze İHA konseptine yeni bir soluk getiriyor. 1 Aralık’ta tanıtımı yapılan Roadrunner ve Roadrunner-M daha önce görülmemiş görev tanımlarına ve buna yönelik özelliklere sahip. Dikey iniş kalkış özelliği, çift jet motoruyla ve düşük maliyetiyle öne çıkan İHA’nın ABD’den şimdiden bir müşterisinin bulunduğu belirtiliyor.

Roadrunner İHA çift jet motoruna sahip. Dikey iniş kalkış kabiliyetiyle istenilen yerden havalanabilen İHA’nın yüksek hızlara çıkabildiği ve yüksek G kuvvetine dayanabildiği belirtiliyor. Modüler faydalı yük sistemi ile farklı görevler için farklı sistemler ile donatılabiliyor. Nest (Kovan) ismi verilen mini hangar ile İHA’nın hem taşınması hem de sistemlerinin kontrolü sağlanırken Roadrunner Nest’in içinden kalkış yapıyor.

roadrunner_flying

Roadrunner-M varyantını incelediğimizde ise işler ilginçleşiyor. Keşif-gözlem temelli görevler yapan Roadrunner’dan farklı olarak bu varyant patlayıcı başlık taşıyor. Alışık olduğumuz tank, hava savunma sistemi gibi yer hedeflerini vuran kamikaze İHA’ların aksine Roadrunner-M hava hedeflerini imha etmesi amacıyla tasarlanmış. Dikey şekilde kalkış yapıp hedefine yaklaşarak önleme yapacağı hatta gerekirse hedefi imha edeceği belirtiliyor. Yine alışık olduğumuz kamikaze İHA konseptinden farklı olarak VTOL özelliği ile mühimmat kendini imha etmeden üssüne dönüp dikey şekilde iniş yapabiliyor.

Roadrunner-M’in dolanan mühimmatlardan savaş uçaklarına her türlü hava savunmasında görev alması bekleniyor. Hava savunma sistemlerinin çoklu kamikaze İHA saldırılarına karşı maliyet ve yeniden doldurma süresi gibi nedenlerden ötürü yeteri kadar efektif olmamasına karşın, Roadrunner-M’in düşük maliyet-yüksek performans ve hızlı karşı koyabilmesi ile buna çözüm olması bekleniyor.

Bunun yanında Roadrunner-M İHA’nın kendinden 100 kat daha maliyetli hedefleri de yok edebilmesi hedefleniyor. Mühimmatın patlatılmasına gerek kalmadığı durumlarda ise üssüne geri dönüp yakıtı yenilenerek tekrar kullanılabilir hâle geliyor. Böylelikle hedefi ıskaladığında kullanıcıyı mâli zarara uğratan hava savunma sistemlerinin aksine ufak bir yakıt maliyetiyle yenilenebiliyor. Henüz ses altı hızlarda uçan Roadrunner-M’in süpersonik hedeflere karşı ne kadar efektif olduğunu ise zaman gösterecek.

roadrunner_hit

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.