Ukrayna, 2024’te 155 mm mühimmatların üretimine başlayacak

Ukrayna, 2024 yılında 155 mm topçu mühimmatının seri üretimine başlama niyetini açıkladı.

Ukrayna, Batı ülkeleri tarafından Ukrayna – Rusya Savaşı’nın başlamasının ardından kendisine verilen 155 mm topçu sistemlerinin ihtiyaç duyduğu mühimmatı karşılamak için 2024 yılı içinde 155 mm topçu mühimmatlarının seri üretimine başlamayı planladığını duyurdu.

Kendisine verilen NATO standardındaki 155 mm topçu sistemlerine dair savaştan önce bir altyapısı ve mühimmat stoku bulunmayan Ukrayna, savaştaki yüksek mühimmat tüketimi sebebiyle bu sistemlerin ihtiyaç duyduğu mühimmatı tedarik etmekte sorunlar yaşıyor.

Ukrayna 155mm 2

Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanı Oleksandr Kamyshin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın önümüzdeki seneden itibaren kendi 155 mm mühimmatlarını üretmek için harekete geçmeyi planladığını açıkladı. Şu anda prototip üretimleri yapılan 155 mm topçu mühimmatlarının testlerinin sürdüğünü belirten Oleksandr Kamyshin, üretilecek mühimmatların Ukrayna’nın bu konudaki açığını kapatmaya yardımcı olarak, devam eden savaşta ateş gücünü ciddi oranda artıracağını ifade etti.

Ukrayna, geçtiğimiz aylarda 155 mm mühimmatın ortak üretimi için ABD merkezli iki şirketle anlaşma imzaladı. Ancak üretim hatlarının kurulumunun yapılıp hatların tam kapasite ile üretime geçmesinin birkaç yıl sürmesi bekleniyor.

Ukrayna 155mm 1

Ayrıca Ukrayna bu mühimmatların üretiminde kullanılacak kritik bileşenlerin tedariki konusunda da sorunlar yaşıyor. Mühimmatların üretiminde kullanılan NATO standardındaki yüksek kaliteli barut ve patlayıcıların Ukrayna’da üretilmemesi sebebiyle bu bileşenler için dışarıya bağımlı olan Ukrayna’da yetkililer, dış kaynaklara bağımlı olan bu bileşenlerin tedarikinin aksaması ve buna bağlı olarak mühimmat üretim kapasitesinin düşmesinden endişe ediyor.

Ukrayna ve Rusya arasında başlayan savaştaki yoğun topçu kullanımı, dünyadaki 155 mm mühimmat üretim hatlarının yüksek yoğunluklu bir savaşa hazırlıklı olmadığını ortaya koydu. Ukrayna, NATO ve çeşitli Batı ülkeleri tarafından kendisine verilen milyonlarca adetteki 155 mm mühimmatı kısa süre içerisinde tüketti.

Japonya-İngiltere mühimmat 1

Savaşın başlamasının ardından bu konudaki eksiği fark eden Batı ve NATO ülkeleri, üretim hatlarının sayısını ve mühimmat üretim kapasitesini artırmak için bu alanda yeni yatırımlar yapmaya başladılar.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.