Ukrayna, Çinli şirketin varlıklarına el koydu

Ukrayna Ulusal Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamada, bir Kiev mahkemesi tarafından, dünyanın önde gelen helikopter ve uçak üreticilerinden biri olan Motor Sich havacılık şirketinin hisselerine el koyulduğu bildirildi.

Radio Free Europe haber sitesinde yer alan habere göre Çin merkezli şirketle, yolsuzluk ve diğer suçlardan sorumlu hükümet organının ilgilendiği belirtildi. Şirkete yapılan muamelenin muhtemelen Çin’i rahatsız edeceği aktarıldı. Şirket, 2019 yılında Vyaçeslav Boguslaev tarafından 250 milyon dolara Çinli bir şirkete satılmıştı. Helikopterler ve uçaklar için motor üreten Motor Sich, aynı zamanda seyir füzeleri ve İHA’larda kullanılabilecek motorlar da yapıyor.

Motor Rich şirketi Rusya’ya çıkar sağlama, ilk özelleştirme esnasında yasaları ihlal etme ve yasadışı hisselerin toplanması suçlarıyla ilgili soruşturma altında bulunuyor.

Ocak ayında ABD, Motor Rich şirketinin hisselerini satın almak isteyen Çinli havacılık şirketi Skyrizon’u kara listeye almıştı. ABD şirketin Ukrayna’daki yağmacı yatırımlarına dikkat çekerek oluşan risklere dikkat çekmişti. Bundan 4 hafta sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, havacılık şirketlerinin kontrolünü artırmak istedi ve 4 Çinli şirkete yaptırım uygulanmasını sağlayan bir kararname imzalamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.