Ukrayna ordusuna MLS Shield TTZA teslimatı

Devam eden Rusya-Ukrayna savaşı, Ukrayna ordusunun envanterini geliştirmesini ve ürün çeşitliliğini artırmasını sağlıyor.

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Ukrayna topraklarına hava saldırıları düzenleyen ve özellikle Ukrayna ordusunun askeri üslerini ve savunma sanayii tesislerini hedef alan Rusya, saldırılarına devam ediyor.

Avrupa’ya açılan kapı olarak görülen Ukrayna ise Batılı ülkelerden büyük bir askeri destek görüyor.

Özellikle ABD, İngiltere ve AB ülkelerinin yoğun desteğini gören Ukrayna tarafı, yapılan silah ve mühimmat yardımları ile direnişine devam ediyor.

Direnişi sürdürülebilir kılan bir diğer unsur ise Batılı ülkelerin Ukrayna askerlerine doktirnel destek sağlıyor olması.

Ukrayna ordusu Batı’dan aldığı silah, mühimmat ve doktrinel destekle yoluna devam ediyor.

Batı desteği kapsamında Ukrayna’ya destek olan ülkelerin arasına İtalya da katılmış durumda.

Ukrayna ordusunun taktik seviyede kullanılan zırhlı araçlara ihtiyaç duyması İtalyan şirket TEKNE’yi harekete geçirdi.

Ukrayna ordusu gönüllüleri ve Poroshenko Vakfı tarafından başlatılan yardım kampanyası ile İtalya merkezli TEKNE şirketinden 11 adet MLS Shield Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) satın alındı.

Ukrayna ordusu gönüllüleri ve Poroshenko Vakfı tarafından satın alınan araçlar Ukrayna ordusuna hibe edildi.

Satın alınan araçlar Ukrayna ordusuna bağlı 79. Hava Taarruz Tugayı tarafından teslim alındı.

MLS Shield TTZA

MLS Shield, 4×4 zırhlı bir araç olarak biliniyor. Sürücü ve komutan dahil olmak üzere 10 kişilik askerî personeli taşıma kapasitesine sahip.

Araç, 6 vitesli Allison 3200 model otomatik şanzımana bağlı 360 bg gücünde Cummins, 6.7L I6 Turbodizel motorla çalışıyor.

Motor için 200 Litre yakıt deposu bulunuyor ve Shiled, maksimum 110 km/s hıza ulaşabiliyor.

Araç, yapısı itibariyle 6.1 metre uzunluğa, 2.5 metre genişliğe ve 2.65 metre yüksekliğe sahip ve 11.500 kg boş ağırlığa, tam yüklü olarak 14.000 kg ağırlığa ulaşıyor.

MLS Shield aracında, arka görüş kamerası, klima sistemi, radyo iletişim bölümü, araç kule bölümü ve dahili akü şarj cihazı bulunuyor.

Buna ek olarak karartma aydınlatma sistemi, kendini kurtarma vinci, NBC filtreleme kiti, otomatik yangın söndürme sistemi, navigasyon sistemi, flaşlı lambalar, polis barı, siren ve CTIS (Merkezi Lastik Şişirme Sistemi) gibi ek sistemlerin entegrasyonu yapılabilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.