Ukrayna, Sich 2-1 uydusunu uzaya fırlatacak

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Urusky, Ukrayna’nın bağımsızlığının 30’uncu yıldönümü olan 2021 yılı bitmeden evvel uydunun fırlatılması için mümkün olan her yolun kullanılacağını ifade etti. Urusky uydunun ekonomi ve hukuk ile ilgili işlemlerin gerçekleştirilmesini kolaylaştırmanın yanında, yurtdışından bu tür hizmetlerin temini konusunda ortaya çıkan masrafın da azalmasını sağlayacağını belirtti.

Ukrayna Bakanlar Kurulu resmi internet sitesinde yer alan açıklamalarda Urusky, Ukrayna’nın uydu sistemleri konusundaki durumunu değerlendirdi. Başbakan Yardımcısı, Ukrayna’nın önemli bilimsel-teknik potansiyeli ile yörüngede bir uydu grubuna sahip olmak için gereken her tür kritere sahip olmasına rağmen bundan yoksun olmasını “paradoksal” bir durum olarak nitelendirdi.

Bu açıklamalara ek olarak Xinhua News sitesinde yer alan haberde, bu yılın başlarında, Ukrayna Bakanlar Kurulu’nun 2021-2025 yılları arasında ülke çapında bir bilimsel ve teknik uzay programını onayladığı ifade edildi. Taslak konseptte program için bütçenin 30 milyar Ukrayna grivnası (yaklaşık olarak 7,57 milyar Türk lirası) olarak tahmin edildiği aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.