ULAQ SİDA’dan ilk atışında tam isabet

Milli imkanlarla geliştirilen Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ, hedefini tam isabetle vurarak kendini kanıtladı.

Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’de devam eden DENİZKURDU-2021 Tabikatı’nda yerli ve milli olarak geliştirilen ULAQ SİDA bir başarıyı daha elde etti.

Ares Tersanesi ve Meteksan Savunma ortaklığında üretilen Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ, tatbikat esnasında belirlenen hedefini ilk atışında tam isabetle vurdu.

Milli Savunma Bakanlığı’nın ULAQ SİDA’nın başarısıyla ilgili resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “DENİZKURDU-2021 Tatbikatı’nda millî imkânlarla geliştirilen Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ilk atışını başarıyla gerçekleştirerek hedefi tam isabetle vurdu.” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr İsmail Demir de ULAQ SİDA’nın başarılı atışını canlı takip etti.

SSB Başkanı İsmail Demir resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ULAQ Silahlı İnsansız Deniz Aracı SİDA, harp başlıklı Lazer Güdümlü Cirit Füzesiyle yaptığı atışta hedefi başarılı bir şekilde vurdu.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı ULAQ SİDA

Savunma sanayiinde milli sermaye ile faaliyet gösteren Antalya merkezli ARES Tersanesi ve Ankara merkezli Meteksan Savunma, birkaç yıldır devam etmekte olan araştırma geliştirme faaliyetleri neticesinde İnsansız Deniz Araçları (İDA) alanında ülkemizin ilk insansız muharip deniz aracı çözümünü hayata geçirdi. Prototip üretimi aralık ayında tamamlanmış olan Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), “ULAQ” serisinin ilk platformu olacak.

400 km seyir menziline, saatte 65 km sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretilen SİDA; Keşif, Gözetleme ve İstihbarat, Su Üstü Harbi (SUH), Asimetrik Harp, Silahlı Eskort ve Kuvvet Koruma, Stratejik Tesis Güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya uçak gemisi, fırkateyn gibi yüzer platformlardan kullanılabilecek.

Tasarım çalışmaları ağustos ayında sona eren ve yapısal üretimi tamamlanan prototip botun donatım faaliyetleri sonrasında 2020 yılının aralık ayında denize indirilmesi planlanıyor. İlk SİDA’nın, milli füze sistemleri üreticisi ROKETSAN tarafından sağlanan 4 adet Cirit ve 2 adet L-UMTAS füze sistemleri ile 2021 yılı ilk çeyreğinde atış testleri yapılacak.

SİDA; farklı operasyonel harekat ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde füze sistemlerinin yanı sıra; elektronik harp, jamming yani karıştırma gibi farklı tiplerde faydalı yükler ve farklı haberleşme ve istihbarat sistemleri ile donatılabilecek. Bununla birlikte, kendisi ile eş veya farklı yapıya sahip diğer SİDA’larla operasyon yapma, İHA, SİHA, TİHA’lar ve insanlı hava araçları ile müşterek harekat kabiliyetlerine sahip olabilecek. Diğer yandan SİDA uzaktan kontrol edilen bir insansız deniz aracı olmanın haricinde, yapay zeka ve otonom davranış özellikleri ile üstün ve çağın ilerisinde yeteneklerle donatılacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.