Uluslararası Af Örgütü’nden "Uygur Türkleri" çağrısı

Uluslararası Af Örgütü Uygur Türklerinin tutuldukları kamplardan serbest bırakılmasını talep ediyor.

DW sitesinde yer alan haberde Uluslararası Af Örgütü’nün geniş kapsamlı raporuna yer verildi. Yayınlanan raporda Çin’in Sincan eyaletindeki Müslüman azınlığa uyguladığı sistematik faaliyetlere dikkat çekilerek Kazak ve Uygur Türkleri ile Müslüman diğer etnik azınlıkların devlet eliyle yürütülen ve insanlığa karşı suçlar kapsamına giren sistematik toplu gözaltılara, işkencelere ve zulmlere uğradıkları ifade edildi.

Raporda Uygur Türkleri ve diğer Müslüman etnik grupların son yıllarda kamplarda tutuldukları belirtilirken söz konusu kampların kapatılması talep edildi.

Rapor hazırlanırken eskiden kamplarda tutulmuş 50’den fazla kişi ile görüşüldüğü ifade ediliyor. Eski tutuklular dini bir görsele sahip olmak veya yurtdışındaki bir kişiyle iletişim kurmak gibi Çin’de tamamen yasal olan eylemlerin sebep gösterilerek tutuklanıp kamplara yerleştirildiklerini söylüyorlar.

Rapora göre, cezaevine benzeyen gözaltı kamplarına kapatılan kişilerin birbirleriyle serbestçe konuşmaları yasaklanmış ve gardiyanlara ya da diğer yetkililere Mandarin Çincesi dışında yerel bir dilde yanıt verdiklerinde şiddetli cezalarla karşı karşıya kalıyorlardı.

Çin reddediyor

Çin yönetimi ise uzunca müddettir ileri sürülen suçlamaları reddediyor ve söz konusu faaliyetlerin aşırılık yanlısı kişilere yönelik uygulanan eğitim ve çalışma programları olarak savunuyor.

İnsanlığa karşı işlenen suçlar ve diğer ciddi insan hakları ihlallerinin azınlıkların dini- kültürel kimliklerinin silinmesine yol açabileceğini vurgulayan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard, “Çinli yetkililer Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde akıl almaz boyutlarda bir distopik mekan kurdu. Uygurlar, Kazaklar ve diğer Müslüman azınlıklar, dini ve kültürel kimliklerini yok etmekle tehdit eden insanlığa karşı suçlar ve diğer ciddi insan hakları ihlalleriyle karşı karşıya” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.