Ürdün ve ABD Donanması İHA’ların entegrasyonu konusunda iş birliği yapıyor

ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığı’na (NAVCENT) bağlı ABD Deniz Destek Faaliyeti Grubu, Bahreyn’i ziyaret ettiği sırada Ürdün Donanması Komutanı ile görüşerek insansız hava araçlarının deniz sistemlerine entegresi konusunda iş birliği alanlarını görüştü.

Naval Post’un haberine göre NAVCENT Görev Gücü ve ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Yardımcısı Brad Cooper, Ürdün Donanması Komutanı’na ”Saildrone Explorer” insansız deniz aracı (İDA) hakkında bilgi verdi.

Önümüzdeki aylarda ABD 5.Filosu’nun, Ürdün Donanması ile ortak bir şekilde yeni insansız deniz görev gücünü kurmaya yönelik çalışmalara başlanacağı vurgulandı. Bu kapsamda Ürdün’ün Akabe bölgesindeki Kraliyet Deniz Üssü’nün Kızıldeniz ve Akdeniz’deki insansız deniz araçları operasyonları ve eğitimleri için ana merkez olarak kullanılacağı ifade edildi.

Bahreyn merkezli ABD 5.Filosu getiğimiz ay insansız hava araçlarını ve yapay zekayı operasyonlara daha hızlı dahil etme amacıyla ”59. Görev Gücü’nü” kurmuş ve 59. Görev Gücü’nün ilk görevi ise Bahreyn Donanması ile ortak bir şekilde insansız hava araçları ve drone Basra Körfez’inde ortak ”Yeni Ufuk” tatbikatını düzenlemek olmuştu.

Yeni Ufuk Tatbikatı, ABD’nin Ortadoğu’daki donanmasına insansız sistemleri entegre ettiği ilk operasyon olarak kayıtlara geçti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.