UV Tabanlı Füze İkaz Sistemleri artık tamamen yerli

TSK’nın envanterinde bulunan çok sayıda askeri teknolojilerin kritik bileşenlerinde yerlileşme çalışmaları hızla devam ediyor.

Mehmetçiğin elindeki askerî teknolojileri yerlileştirme kapsamında çalışmalar yürüten ASELSAN, bir sistemi daha yerli hale getirdi.

ASELSAN, UV Tabanlı Füze İkaz Sistemi’nin kritik bileşenlerini yerlileştirme çalışmalarını tamamladı. Böylece yerli UV Tabanlı Füze İkaz Sistemi TSK’ya teslim edilmeye hazır hale geldi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) helikopter platformlarını IR güdümlü füze tehditlerine karşı korumak için ikaz bilgisi üreten bir elektro-optik sistem olan UV Füze İkaz Sisteminin (UV-FİS) ilk üretimleri yurt dışından teknoloji transferi ile ASELSAN’da yapılmıştı. Proje kapsamında 2007 yılından beri mühendislik iyileştirme, üretim, test ve bakım onarım faaliyetleri yürütüldü. Türk ordusunda geniş kullanım alanı bulan sistem, Şili ordusu helikopterleri için de tercih edildi.

Sensör birimi bünyesinde bulunan bileşen ve takımların önemli bir kısmı yerli olarak üretilmesine karşın foto-dedektör ve optik filtre gibi kritik bileşenler sadece yurt dışından temin edilebilmekteydi. 2017 yılı içinde ASELSAN iç kaynakları kullanılarak kritik bileşenlere yönelik yerlileştirme çalışmaları başlatıldı. Kasım 2020’de optik filtrelerin millileştirmesi tamamlandı. Daha sonra Şubat 2022 tarihinde milli foto-dedektör takımı barındıran sensör biriminin fabrika kalifikasyonu, Haziran 2022’de Ankara-Temelli’de gerçekleştirilen helikopter uçuş testleriyle de platform kalifikasyonu tamamlandı. 

Tamamen yerli ve milli oldu

Temmuz 2022’de yüzde 100 yerli optik ve foto-dedektör takımı ile tamamen millileştirilmiş ilk füze ikaz sistemlerinin TSK’ya teslim edilmek üzere üretimleri tamamlandı. UV-FİS millileştirme çalışmaları neticesinde; UV filtre kaplaması, CMOS dedektör tasarımı ve UV Füze İkaz Sistemi tasarımı konularında önemli bir bilgi birikimi ve altyapı kazanıldı. Bu sayede tamamen milli ve özgün yapıda, uluslararası piyasada rekabet gücü yüksek yeni sistemlerin geliştirme çalışmalarına da başlandı.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.