Venezuela ordusu, İran üretimi Fajr-1 ÇNRA kullanıyor

Amerika’nın yaptırımları Venezuela ve İran’ı askeri alanda yakınlaştırıyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Venezuela Kara Kuvvetleri ve Donanması’nın, Tiuna tipi 4×4 taktik araçlar ve Damen Interceptor 1102 Orinoco sınıfı hücumbotlar ile İran’dan satın alınan Fajr-1 çok namlulu roketatar sistemlerini (ÇNRA) test etmeye başladığı görüldü.

Haziran 2021 tarihinde HI Sutton’ın uydu görüntülerine dayandırdığı haberde, İran Donanması’na ait mobil üs gemisi Makran’ın taşıdığı 7 hücumbotla beraber Venezuela rotasında olduğu iddia edildi. Makran’ın 28 Nisan’da Basra Körfezi kıyısındaki Bender Abbas Limanı’ndan ayrıldığı ve uzun süredir ABD Donanması tarafından takip edildiği belirtildi. 

Yine uydu görüntülerine göre Makran’ın güvertesinde Peykaap tipi 7 adet hücumbot taşıdığı anlaşılıyor. İran’ın bu hücumbotları Venezuela Donanması’na teslim edeceği ve böylelikle Venezuela hükümetinin Panama Kanalı’na giden nakliye yollarını çok daha sıkı takip edebileceği ifade ediliyor. Ayrıca Makran’ın bünyesinde hücumbotlar dışında da çeşitli silah sistemlerini taşıdığı belirtildi.

Peykaap tipi hücumbotlar, İran Donanması’nın Basra Körfezi’ndeki ana güçlerinden birini oluşturuyor. Bünyesinde 2 adet gemisavar ve 2 adet hafif torpido taşıyabilen Peykaab tipi hücumbotlar, 2004 yılında Kuzey Kore’den alınan IPS-16’lar temel alınarak üretilmiştir. İran Devrim Muhafızları Donanma Gücü, bu hücumbotları sık sık Basra Körfezi’nde dolaşan ABD Donanması’na ait unsurları taciz ederken kullanıyor.

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatipzade mobil üs gemisi Makran ile ilgili, ”İran Donanması uluslararası sularda dolaşma hakkına sahiptir. ABD Donanması’nı İran savaş gemilerine yönelik kışkırtıcı eylemler yapmamaları konusunda uyarıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.