Yeni nesil füze ailesi KUZGUN, 2024’te envanterde

“Milli Savunma için Milli Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), savunma sanayii alanında geliştirdiği önemli sistem projeleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet etmeye devam ediyor.

Bu kapsamda TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen yeni nesil füze ailesi KUZGUN, 2024 yılında envantere girecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yeni nesil füze ailesi KUZGUN’un 2024 yılında envantere gireceğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından yapılan açıklamada;

“İHA ve İnsansız Deniz Aracı platformlarından atılabilecek yeni nesil füze ailesi KUZGUN, 2024’te Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine girecek.” ifadelerine yer verildi.

Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan başta F-16 ve SİHA’lar olmak üzere gelecekte kullanılacak MMU, HÜRJET, HÜRKUŞ gibi pek çok farklı platformlardan atılabilecek KUZGUN, 100 kilogramdan düşük bir ağırlığa sahip.

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Müdürü Gürcan Okumuş geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda KUZGUN’un menzilini açıklamıştı. KUZGUN mühimmatının turbojet konfigürasyonu olan KUZGUN-TJ yaklaşık 245 kilometre menzile, KUZGUN-SS ise yaklaşık 110 kilometre menzile sahip olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.