Yeni nesil jammer orta bant kapsülü testini tamamladı

ABD Donanması AN/ALQ-249 1 Yeni Nesil Jammer Mid-Band, ilk uçuşunu 7 Ağustos’ta Maryland, Patuxent River, Naval Air Station’daki EA-18G Growler ile başarıyla tamamladı.

Defenseword’ün haberine göre şu anda ABD Donanması ve Avustralya kuvvetleri tarafından EA-18G Growler’da kullanılan eski AN / ALQ-99, taktik sıkışma sisteminin  yerini almak üzere geliştirildi. Raytheon Intelligence and Space tarafından geliştirilen NGJ-MB sistemi, EA-18G Growler’da halihazırda kullanılan eski ALQ-99 Taktiksel Sıkışma Sistemi’nin yerini alacak daha büyük bir NGJ sisteminin bir parçası olarak dikkat çekiyor.

NGJ-MB en yeni dijital, yazılım tabanlı ve Aktif Elektronik Taramalı Dizi teknolojilerini kullanılarak geliştirilmiş ve yeni ortaya çıkan tehditleri ele alacak, düşman hava savunma ve yer iletişim sistemlerini bozmak ve inkar etmek için geliştirilmiş AEA yetenekleri sağlayacak.

NAVAIR basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ABD donanması, Avustralyalı ortaklarımız ve Airborne Electronic Attack topluluğu için ne kadar inanılmaz bir gün. EA-18G Growler’a tamamen entegre olan NGJ-MB özelliğine sahip başarılı bir ilk uçuşa tanık olduk ve son dört yıllık geliştirme sürecini ve bu son birkaç ayın hazırlık aşamasındaki kapsamlı çabalarını doğruladık.”

ABD donanmasına ait pilotlardan Teğmen Jonathan Williams ise testin etkisi ve gelişimi için değerlendirmede bulundu. Teğmen Jonathan Williams: “NGJ-MB podunun Growler’ın idare şeklini nasıl etkileyeceğine dair çok sayıda tartışma vardı ve jetin diğer herhangi bir uçuş gibi hissetmesi heyecan vericiydi. Bugünü gerçekleştirdiği için teşekkür etmemiz gereken harika bir test ekibimiz var ve Growler ekibinin NGJ-MB kapsülünün tam potansiyelini nasıl ortaya çıkardığını görmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.