Yeni Rus denizaltısı nükleer başlıklı Poseidon’u kullanacak

Rusya’nın normallerden çok daha büyük olan en yeni denizaltısı “Belgorod” projesine ilişkin yeni detaylar aktarıldı.

Belgorod projesi, 2019 yılında bir seremoni ile başlatılmıştı. Genellikle denizaltıların arka tarafına ait pervane gibi kısımlar gizli tutulurken Belgorod’un ön kısmı gizli tutulmuş ve pervanelerine ait fotoğraflar paylaşılmıştı.

USNI News tarafından yapılan bir habere göre, Belgorod denizaltılarının sahip olacağı ve gizli tutulmuş olan ana silah sistemlerinin yeni bir nükleer başlıklı torpido sınıfı olacak. Şubat ayının ortasında devasa boyutlardaki nükleer bir torpido olan ve “Poseidon” olarak anılan yeni bir silah ile Belgorod denizaltılarının test edilmeye hazırlanıldığı Rus medyası tarafından duyurulmuştu.

Rus medyasının Belgorod denizaltılarının Poseidon silahları ile test edileceğinin duyurulduğu haber ile eş zamanlı olarak Airbus’a ait bir uydu Belgorod’a ait yüksek çözünürlüklü fotoğrafları elde etmişti. Rus medyasında haberin duyurulmasından bir gün önce Airbus uydusunun çektiği fotoğraflarda denizaltının torpido kapaklarının açık olduğu gözükmekteydi. Bu kapakların normal büyüklülerdeki bir torpido için inşa edilmediği ve Poseidon’a benzer bir büyüklüğe sahip torpido kapakları için inşa edildiği fotoğraflardan anlaşılmaktaydı.

Belgorod denizaltıları ile yapılacak bir Poseidon testine dair haberler bulunsa da bir Rus haber ajansının test yapılacağı iddialarından daha sonra yaptığı bir habere göre Belgorod denize açılmak için hazırlıklarına daha yeni başladı. Bu yüzden Poseidon ile apılacak bir teste muhtemel bakılmıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.