Yerli motorlu Vuran TTZA envantere giriyor

Türk savunma sanayii motor çalışmalarında bir üst ligi hedefliyor.

Özellikle 2015 yılından bu yana hızlı bir gelişme gösteren Türk savunma sanayii, geliştirdiği yeni nesil teknolojilerle güvenlik güçlerinin elini güçlendiriyor.

Uzun zamandır sistem ve alt sistem konusunda yaptırımlara maruz kalan Türkiye, yerli üretime ağırlık vermiş durumda.

Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde yürütülen çeşitli projelerde, Silahlı Kuvvetlerin tüm ihtiyaçlarının yerli olarak üretilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda hayata geçen projelerden biri olan Vuran Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç projesinde de yeni bir adım atıldı.

BMC tarafından geliştirilen Vuran TTZA’nın yerli motorlu versiyonunun envantere gireceği açıklandı.

Türk savunma sanayiinin son dönemde atmış olduğu adımları değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vuran TTZA’nın yerli motora sahip versiyonunun envantere gireceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde ise BMC Power’ın sıralı dört silindirli 400 beygir güç üreten TTZA motorunun 80 bin km’lik yol testini tamamladığı, sıralı altı silindirli 600 beygir güç üreten Azra motorunun ise 45 bin km’lik yol testini tamamladığı belirtilmişti.

Bu kapsamda motorların diğer testlerinin devam ettiği aktarılmıştı. Ek olarak 1000 ve 1500 beygirlik motorların kalifikasyon ve kalibrasyon testlerinin devam ettiği belirtilmişti. Bahse konu motorların yol testlerinin yakın zamanda başlayacağı aktarılmıştı.

TTZA motoru, 4×4 MRAP ve TTZA araçlarda kullanılmak için tasarlanan sıralı dört silindirli 8,4 Litre hacimli bir motor olarak biliniyor.

Turboşarj beslemeli motor 400 beygir güç üretiyor. Motor Kirpi MRAP’ta kullanılıyor. Bu bağlamda motor Vuran araçlarında da kullanılacak. Vuran zırhlı araçları hali hazırda 375 beygir gücüne sahip Cummins ISL9E3 8,9lt motorunu kullanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.