Yönetim baskılarına dayanamayan Rus gazeteci kendini yaktı

Rus gazeteci İrina Slavina, polis merkezinin önünde kendini ateşe vererek hayatını kaybetti. İrina Slavina, “sansürsüz, yukarıdan emirsiz” olarak ilan edilen KozaPress haber kuruluşunun genel yayın yönetmeniydi. Ölümünden önce Facebook hesabından yaptığı paylaşım dikkatlerin, yönetime çekilmesine sebep oldu.

The Moscow News’in haberine göre, 47 yaşındaki gazeteci yaptığı paylaşımda “Ölümümden dolayı Rusya Federasyonu’nu suçlamanı istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Olaydan bir gün önce evine polis baskını yapılmıştı

Nizhniy Novgorod kentindeki polis merkezinin önünde kendisini ateşe veren gazetecinin, olaydan bir önceki gün evi aranmıştı. Slavina, bu baskının kendisinin muhalefet ile ilgisi olduğuna dair bir kanıt bulmak için olduğunu söylemişti. İrina Slavina’nın bildirdiklerine göre baskın yapan güvenlik güçleri, Kremlin eleştirmeni Mikhail Khodorkovsky tarafından finanse edilen Open Russia muhalefet grubuyla ilgili broşür ve hesaplar bulmaya çalıştı. Slavina bu örgüte bağlı olduğunu reddediyordu. İntihar eden gazetecinin bildirdiğine göre kendisinin ve eşinin kişisel eşyalarına, elektronik cihazlara, belgelere, not defterlerine el konuldu.

Soruşturmada gazetecinin adı bile verilmedi

Aljazeera’nın haberine göre Rusya Soruşturma Komitesi tarafından, Moskova’nın yaklaşık 400 km doğusundaki 1.3 milyonluk bir şehir olan Nizhniy Novgorod’da intihar eden bir kadın hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi. Ancak bu bildiride Slavina’nın adına yer verilmedi. Daha sonra komite tarafından Slavina’nın intiharının önceki gün evinde yapılan aramayla bir alakası olmadığı açıklandı. Rusya’nın muhalefet üyeleri ise bunun tersini savunarak, Slavina’nın yetkililerin baskısı altında olduğunu söylediler.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.