Yüksek maliyet, F-35 programı için hayati bir risk oluşturuyor

5. nesil savaş uçağı programı ve bütün dünyanın yakından takip ettiği F-35 programı, yüksek maliyeti yüzünden risk altında.

Sadece birim maliyetinin değil bakım maliyetlerinin de yüksek olması F-35 programını zora sokan etkenler arasında.

Son olarak F-35 programının yöneticisi General Eric Fick, McAleese and Associates yıllık savunma programları konferansında konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

F-35 programının en büyük düşmanının maliyet olduğunu söyleyen Fick, “Yüksek maliyet F-35 programı için bir tehlike oluşturuyor. Sadece üretim değil, uçuş ve bakım maliyetleri de düşmanımız.” dedi.

Türkiye’nin programdan çıkarılması maliyetleri olumsuz etkiledi

Çok uluslu bir savaş uçağı olan F-35’te Türkiye’nin de programdan çıkarılması maliyeti olumsuz etkileyen durumları tetikledi.

Türkiye’nin F-35 projesinde resmi olarak yer almayacağının duyurulması sonrasında, bu durumun motor maliyetlerini artıracağı açıklanmıştı.

24 bin adet gövde parçasından 817’si, 3 bin motor parçasından da 188’i Türkiye tarafından üretiliyordu. Birim maliyeti 11-12 milyon dolar civarında olan bir F-135 motorunun yüzde 3’lük artış neticesinde 300-350 bin dolar farkla üretileceği belirtildi.

Yüksek maliyet ABD Hava Kuvvetleri’ni de endişelendiriyor

ABD Hava Kuvvetleri, yüksek bakım ve operasyon maliyetleri sebebiyle F-35’lere alternatif olarak hangi uçakların kullanılabileceğine dair bir çalışma başlattığını yakın zamanda duyurmuştu.

ABD Hava Kuvvetleri daha düşük servis ve operasyon maliyetine sahip başka uçaklar satın alarak tüm hava operasyonları için yüksek maliyetli F-35 uçaklarını kullanmaktan kaçınmak istiyor.

ABD Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı da ABD’nin çok büyük bütçeler ayırmış olduğu F-35 savaş uçakları için “dipsiz kuyuya para akıtmak” ifadesini kullanmıştı.

F-35 uçakları yüksek operasyon ve servis maliyetlerine sahip ancak uçaklar hedeflenen görev yeterlilik oranlarını yakalamakta zorlanıyor. Görev yeterliliği oranının yüzde 80 olması beklenen uçakların yalnızca yüzde 69’u sınırı geçebilmiş durumda.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.