Yunanistan, İsrail’den İHA talep ediyor

Yunanistan’ın İsrail ile imzalayacağı 20 yıl süreli 1,68 milyar dolar tutarındaki savunma anlaşmasının detayları ortaya çıktı. Atina’nın temel amacının İsrail yapımı insansız hava aracı (İHA) HERON’ları kısa zaman içerisinde Yunanistan silahları kuvvetlerinin envanterine katmak olduğu belirtildi.

Worldin.news sitesinde Yunan medyasında yer alan, söz konusu İHA kiralama sürecinin Türk insansız hava araçları ve silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) yönelik yapılmış olduğu ifadelerine yer verildi. Türk insansız hava araçlarının Azerbaycan’da ve Suriye’de gösterdiği üst düzey başarılar bütün dünya tarafından yakından takip edildiği gibi Doğu Akdeniz hususunda sık sık Türkiye ile aralarında gerilimlerin yükseldiği Yunan yönetimi tarafından da dikkatle takip edilmişti.

Haberin devamında söz konusu İHA’ların Yunanistan tarafından 3 yıllığına kiralanacağı ve İHA’ların İskiri adasındaki 135. Hava Üssü’ne ulaştırılacağı ifade edildi. Satın alma seçeneği ile birlikte gelen 2 adet HERON İHA’sının 3 yıllık kira bedelinin 39 milyon avro olduğu aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.