Yunanistan savunma sanayii bütçesini artırıyor

Ordusunu modernize etmek isteyen Yunanistan ilk olarak F-16 filosunu yenilemekle başladı.

Yunanistan’ın ilk F-16’sı modernizasyondan çıktı ve “Viper Block 70” seviyesine yükseltildi. Ege ve Akdeniz’de Türk hava gücünü görmek istemeyen Yunanistan bütçesini artırarak hava savunma sistemleri alımına başladı. Fransa’dan 18 adet 4.5’uncu nesil Rafale alırken, ABD’ye 24 adet F-35 edinmek için niyet mektubu gönderdi.

Haber7com’un haberine göre, 2020 yılı Eylül ayında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, 11,5 milyar avroluk bütçesiyle ordunun modernizasyonu için 5 yıllık hedefi olduğunu açıklamıştı. Bu program kapsamında 4 yeni fırkateyn alımı, 4 fırkateynin modernizasyonu, 4 donanma helikopteri, karadan havaya füzeler, İHA alımı, Fransa’dan 18 adet Rafale alımı ve F-16 savaş uçağı filosunun 2027’ye kadar modernizasyonu planlanıyor. Ayrıca ABD’den 24 adet F-35 almak için mektup gönderen Yunanistan, tam zamanlı çalışmak üzere 15 bin profesyonel askeri orduya almayı düşünüyor.

Yunan Havacılık ve Uzay Endüstrisi ve F-16’ların müstahsili Lockheed Martin’le birlikte yaptığı modernizasyonun ilk sürümü olan “Viper Block 70 ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Konuyla ilgili Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda F-16’nın ilk Viper versiyonun test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı ve jetin fotoğrafını paylaştı.

Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros ise, “Yunan göklerindeki ilk F-16 Viper!!” mesajını paylaşarak “Gökler bizimdir.” diyerek fazla heyecana kapıldığını gösteriyor. F-16V Block 70’in Ocak ayı sonunda ABD’de bulunan Lockheed Martin tesislerine gönderileceği ve son defa testlerden geçirileceği bildirildi.

Yunanistan’ın son dönemlerde silahlanmayı artırması denizde ve havada Türkiye’ye karşı üstünlük kurmaya çalışması olarak yorumlanıyor. Ayrıca Yunan gazetesi ToVima’nın haberine göre Türkiye ve Yunanistan’ın yakın zamanda istikşafi görüşmelere başlayacağı belirtildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.