24 Şubat sabahından beri süre gelen çatışmalar Ukrayna ve Rusya tarafını masada uzlaşma yoluna doğru itiyor.

Geçtiğimiz günlerde müzakerenin ilk turu beş saat süren görüşme sonucunda tamamlanmıştı ve taraflar herhangi bir konuda uzlaşmaya varamamıştı.

Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde çatışmalar tüm şiddetiyle devam ederken Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımlar da devam ediyor.

Birçok Batılı ülke Rusya’nın işgalci durumda olduğunu ve dünya finans sisteminden çıkarılması gerektiğini vurguluyor.

Rusya ise Ukrayna içindeki ilerleyişini sürdürürken saldırılarının şiddetini ise artırıyor.

İşte yaşanan tüm bu gelişmelerin ışığında Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerin ikinci turu başladı.

Müzakere görüşmelerinin ikinci turu devam ederken Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy bir basın toplantısında dünyaya seslendi.

“Ülkemizi savunuyoruz çünkü bizim işimiz bu”

Rus ordusunun Ukrayna ordusundan daha büyük olduğunu vurgulayan Vladimir Zelenskiy, Ukrayna tarafının bunun farkında olduğunu ve ona göre hareket ettiğini söyledi.

Açıklamasında ülkesini ve halkını koruyan bir cumhurbaşkanı olduğunu dile getiren Zelenskiy,

“Rus ordusu bizden çok daha büyük belki 5 kat daha büyük. Buraya naaşlarını yakmak için özel araçlar bile getirdiler. Anneler lütfen gelin çocuklarınızı alın. Gencecik insanların yeri morglar olmamalı. Böylece Rus anneler onları görmeyecek. Rus eylemleri devam ederse dünyanın sonu gelmiş demektir. Onlar ve medeniyet arasındaki sınır biziz.

Biz şu an kendi ülkemizi kendi halkımızı koruyoruz. Ben barışçıl bir insanım. Oraya çıktı ki ben Anayasa'nın değil halkımın da koruyucusuyum. Ben başkan olmasam orduya katılırdım, insanlara gıda dağıtırdım, ateş ederdim. Bana ne yapmam söylense onu yapardım. Ne kadar kötü nişan alırsam alayım. Biz kimsenin elinden bir şey almıyoruz, kendi toprağımızı savunuyoruz.

Biz ülkemizi savunuyoruz bizim işimiz bu. Bizim hayatımız buna bağlı, hayatta kalmamız buna bağlı.” dedi.

“Ukrayna'nın güvenlik taahhütlerine ihtiyacı var”

Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti

Ukrayna halkının bağımsızlığı hakettiğini ve bunun için savaşacağını söyleyen Vladimir Zelenskiy,

“Hepimiz her insan gibi yaşamak istiyoruz. Bence ölmekten korkmayan biri yoktur. Çocuklarının ölmesinden korkmayan biri yoktur. Bu sağlıklı bir şey değildir. Ama ben bu ülkenin lideriyim korkma lüksüm yok. Nereli olduğumu sorduklarında bu ülke artık yok demek istemiyorum. Benim en büyük korkum şu. Mesele liderler değil. Ukrayna'nın güvenlik taahhütlerine ihtiyacı var.” ifadelerini kullandı.

“Rusya Ukrayna’da durdurulmazsa Berlin Duvarı’na kadar gider”

Rusya’nın saldırılarında yaşanan sivil kayıplara dikkat çeken Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy,

“Askeri alt yapıyı vuruyoruz diye yalan söylüyorlar. Harkiv'de katedral vurdular. Rusya Devlet Başkanı çıktı "Çok zor durumlarla karşı karşıyayız." dedi. Moskov patriğine bağlı gidip bir kilise vurdu. Bu kadar bahsettiği kiliseleri nasıl koruduğunu görün. Dün öyle konuşuyorlar, bugün saldırıyorlar. Dün Kiev ve diğer şehirler bombalandı. 3 bomba merkeze düştü. Harkiv'de neler olduğunu çok iyi biliyorsunuz zaten. Bu yüzden hava sahası kapatılsın diyoruz çünkü insanlar ölüyor. İskender füzeleri, bombardıman uçakları geliyor. Hava sahası için Macron, Biden hepsine çağrıda bulundum. Her gün 20-22 lider ile görüşüyorum.

Eğer hava sahasını kapatmayacaksanız bana uçaklar verin. Birçok yeni uçaklar var. Ama bu uçaklar insan hayatından daha pahalı uçaklar demek ki. Bize o zaman eski uçakları verin dedik. Topraklarımızı korumak saldırılara karşılık vermek için.” diye konuştu.

"Dünyadaki her meydanda insanlar bize destek verdi"

ABD Başkanı Biden başta olmak üzere bütün dünya liderleriyle irtibatta olduklarını ifade eden Zelenskiy,

“ABD Başkanı Biden ile konuştum. Çok iyi bir bağımız var ona minnettarım. Sık sık irtibat halindeyiz. Açıkçası bu sadece Biden ile sınırlı bir mesele değil. Dünyanın kararlılığında bir eksiklik söz konusu. Tüm dünya Putin'in askeri ordusundan daha güçlü. Diplomasi kararları mesela bağımsızlıkken, nükleer saldırı riski varken bunların hepsinin sadece tek bir ekibe bağlı olmasını istemem açıkçası. Ordunun modern bir dünyada görevi savunmaktır, saldırmak değil. Tüm dünya Ukrayna'yı savunmak için çok geç kaldı. Dünyadaki her meydanda insanlar bize destek verdi.” dedi.