68 Kıbrıs Türkü’nün katillerine dava yolda

Yavru Vatan KKTC davası uğruna şehit olan 68 Kıbrıs Türkü’nün şehadetleriyle ilgili ayrıntılara ilişkin yeni gelişmeler meydana geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, KKTC Polis Genel Müdürlüğü’ne giderek 68 Kıbrıs Türkü’nü şehit eden terör örgütü EOKA üyesi Athos Petridis ve Neoptolemos Leftis hakkında şikayetçi oldu.

Benan’ın şikayet başvurusu; EOKA üyelerinin 1964’de 68 Kıbrıslı Türk’ünü nasıl öldürdüklerini bir televizyon kanalında itiraf etmesinin ardından geldi.

[Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan]

Benan şikayetinin ardından yaptığı açıklamada, yerel kanal Omega TV’de Türkleri nasıl öldürdüklerini itiraf eden iki Rum katil hakkında şikayette bulunduklarını şu şekilde anlattı:

“Omega TV kanalında yayınlanan ifşaatlarında, yoldan geçen Türk otobüslerini durdurarak içindeki Türkleri indirip, önce paralarını aldıklarını, silahla vurduklarını sonra da şişleyerek onları öldürdüklerini ve çukurlara gömdüklerini itiraf eden iki Rum katil Athos Petridis ve Neoptolemos Leftis hakkında KKTC Polisine, Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği olarak suç duyurusunda bulunduk.”

Benan ayrıca davayı BM, AB ve AİHM’ye taşıyacaklarını da söyledi.

[Athos Petridis ve Neoptolemos Leftis isimli EOKA üyesi Rum katiller[

68 Türk’ün katili Rum EOKA teröristleri de itiraflarında Türklerin vurduğu her bir Rum’a karşı 10 Türk canı almayı hedeflediklerini söyledi:

“1964’teki vurma emri Gazimağusa’da Türk mevzilerini belirlemeye çalışan iki Yunan subayı ve bir Rum polisinin öldürülmesinin ardından geldi. Yaklaşık 500 kişilik bir güçtük. Her bir Rum canı için 10 Türk öldürmemiz yönünde emir geldi. Bana öldürdüğümüz 68 Türk’ü ve mezar yerlerini soruyorlar. Nerede ne bulacaksın ki, o kadar zaman geçmiş.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.