AB, teknoloji devlerine yönelik baskıyı artırıyor

Avrupa Birliği son zamanlarda teknoloji şirketleri üzerinde oluşturmaya çalıştığı baskı ve kısıtlamaları daha da artırmayı planlıyor. Bu bağlamda kısıtlamaların artırılması gerektiği düşünülen 20 teknoloji şirketinin bulunacağı bir liste oluşturulacak.

Oluşturulacak listede pazar payı, kullanıcı sayısı gibi şirketlerin büyüklüğünü ortaya seren niteliklere dikkat edilecek. Böylece büyük ve küçük işletmelere farklı muamele uygulanmış olacak. Belirlenen teknoloji şirketleri üzerinde artırılan baskı, veri paylaşımı ve şeffaflık ilkelerine yönelik olarak şekillendirilecek. Sektörde daha küçük rakiplerine kıyasla bu şirketler daha etkili kısıtlamalara ve talimatlara bağlı hale gelecek.

Çoğunluğu ABD merkezli şirketler oluşturacak

Listede hangi şirketlerin bulunacağı kesinleşmese de liste kriterleri esas alınarak çeşitli tahminler yürütülüyor. Bu bağlamda ABD merkezli şirketlerin çoğunluğu oluşturması bekleniyor. Amazon, Google, Facebook gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin listede bulunması kuvvetle muhtemel görünüyor.

Tıpkı listenin hangi şirketleri kapsayacağının bilinmemesi gibi listenin ne zaman tamamlanacağı da bilinmeyen hususlar arasında bulunuyor. Aralık ayının başlarında hayata geçirilmesi beklenen Dijital Hizmetler Yasası ile aynı dönemde sunulacağı tahmin ediliyor. 

Avrupa Birliği’nin buradaki hedefinin ceza kesmenin ötesine geçmek olduğu açık bir şekilde görülüyor. Söz konusu planlamayla şirketlerin eylemlerini değiştirmelerini sağlamak hedefleniyor. Hedefler ve planlamalar arasında yöntemler arasında rakiplere erişim imkanı sağlamaktan, bölünmeye zorlamaya kadar çeşitli yöntemler bulunuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.