AB verilerini ABD’ye aktaran Facebook’a “dur emri”

İrlanda veri koruma düzenleyicisi, Facebook’a Avrupa kullanıcı verilerini ABD’ye aktarmayı durdurması için bir ön emir gönderdi.

Bu yaz Gizlilik Kalkanı (The Privacy Shield) veri paylaşım sözleşmesine başarılı bir yasal meydan okumanın ardından Facebook, transatlantik veri aktarımları için yasal dayanak olarak Standart Sözleşme Maddeleri’ni (Standard Contractual Clauses) kullanıyor. Standart Sözleşme Maddeleri yalnızca verileri alan ülkenin AB’ye benzer gizlilik korumalarına sahip olması durumunda geçerli olduğundan, bu hakkın yasallığı konusunda en başından beri şüpheler var.

Sonuç olarak, İrlanda Veri Koruma Komisyonu (The Irish Data Protection Commission) bir soruşturma açtı ve Standart Sözleşme Maddeleri’nin pratikte AB-ABD veri transferleri için kullanılamayacağını öne sürdü.

Facebook bu harekete karşı çıktı

Küresel ilişkiler ve iletişimden sorumlu Başkan Yardımcısı Nick Clegg bir blog yazısında, ‘‘Bu kararın etkisi, birçok sektördeki irili ufaklı işletmeler tarafından hissedilecektir.’’ dedi.

Gizlilik Kalkanı ile ilgili davalar, aktivist Max Schrems tarafından başlatıldı. Schrems, Veri Koruma Komisyonu’nun harekete geçmesinden mutlu olduğunu ancak yeterince ileri gitmediğini söylüyor.

Schrems yaptığı açıklamada, ‘‘Veri Koruma Komisyonu, Safe Harbor ve Standart Sözleşme Maddeleri ile ilgili araştırmalarda daha önce iki kez yaptıkları gibi, sorunun yalnızca bir bölümünü araştırıyor.’’ dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.