ABD, 4 Rockwell B-1 Lancer ve 1 BTF’yi Norveç’te konuşlandıracak

ABD Hava Kuvvetleri Şubat ayı sonuna doğru 4 adet Rockwell B-1B Lancers ile 1 adet Bombardıman Görev Gücü’nü (BTF) Norveç’e konuşlandırmayı planlıyor. Varış tarihi henüz belli olmayan B-1B ve BTF’nin konuşlandırılmasının ancak 7. hafta sonu veya 8. hafta başı olabileceği söyleniyor.

Scramble’ın haberine göre, Ørland Ana Hava İstasyonu, Norveç’in merkezindeki Trøndelag ilçesinde, Ørland Belediyesi’nin Trondheimsfjorden girişinde yer almaktadır. Hava üssünde 2,714 metrelik (8,904 fit) bir pist ve büyük uçaklar için dört park yeri olan bir rampa bulunur. 

Bu hava istasyonu, F-35A Lightning II’yi çalıştıran 332 filonun evidir. Ayrıca Sea King Mk43B ile 330 skv’lik bir müfrezesi de burada bulunuyor.

Eylül 2020’de, 307’nci ve 7’nci Bomba Kanadı’ndaki yedek havacılardan müteşekkil toplam kuvvet entegrasyon birimi olan 345’inci Sefer Bomba Filosu, Kuzey Kutbu görevini tamamlamak için, Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri ile geçiş eğitimi verdi.

İlgili birim henüz bilinmiyor. Bu, Dyess AFB’den (TX) 7. Bomba Kanadı veya Ellsworth AFB’den (SD) 28. Bomba Kanadı olabilir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.