ABD, Afganistan’da son demlerini yaşarken bölgeye takviye gönderdi

1 Mayıs itibarıyla askerlerini çekmeye başlayan ve 11 Eylül’e dek Afganistan’ı tümüyle terk etmeyi planlayan Amerika, tahliye boyunca güvenlik seviyesini en yüksek düzeyde tutacak.

The Guardian’ın haberine göre Taliban saldırılarının zirve yaptığı bir dönemde Afganistan’dan ayrılacak olan ABD ve koalisyon güçlerini korumak üzere ABD tarafından F-18 saldırı uçakları ile B-52 ağır bombardıman uçakları bölgeye konuşlandırıldı.

Pentagon’un basın toplantısında Savunma Bakanı Lloyd Austin ile birlikte açıklamalarda bulunan Genelkurmay Başkanı Mark Milley, F-18 saldırı uçaklarının Basra Körfezi’nde bekleyen Eisenhower uçak gemisine, 6 adet B-52 bombardıman uçağının da Katar’da bulunan hava üssüne konuşlandırıldığını kamuoyu ile paylaştı.

Milley, Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine karşı saldırıları artmış olsa da bir süredir kendilerine herhangi bir saldırıda bulunulmadığını ifade etti.

Afganistan’a askeri destek devam edecek

ABD Genelkurmay Başkanı, Afgan hükümetinin belli bir operasyonel kapasiteye sahip olduğunu belirterek Taliban’ın kolayca ülkeyi ele geçirmesinin oldukça zor olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Mark Milley, Pentagon’un Afgan birliklerini başka bir ülkede eğitmeye devam etmesi, 4 milyar dolar yıllık ekonomik destek sağlanması ve uçak bakımlarının uzaktan gerçekleştirilmesi gibi yardımlarla Afgan hükümetinin ayakta kalmasının sağlanmaya çalışılacağını aktardı.

Milley ayrıca, Afgan Hava Kuvvetleri’nin Taliban’a karşı mücadelede merkezde yer aldığını ancak ABD ve NATO desteğinin sağlanmaması halinde birkaç ay sonra uçakların hareket edemeyecek duruma geleceklerini söyledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin de ABD’nin Afganistan üzerinden bütünüyle elini çekmesi durumunda Taliban iktidarının olası olduğunu kabul etti.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.