ABD, Azerbaycan’a yaptığı yardımları kesiyor mu?

ABD, Ermeni lobisinin etkisinden çıkamıyor!

Geçtiğimiz hafta senatörler, Ermenistan’ın uzaklaşması endişesi sebebiyle, önümüzdeki iki yıl boyunca ABD’nin Azerbaycan’a güvenlik yardımını kesecek olan yasayı oybirliğiyle kabul etti.

Senato, Ermeni Koruma Yasası’nı çarşamba günü çok az tartışmayla oybirliğiyle kabul etti. Senatör Gary Peters tarafından sunulan tasarı, 2024 ve 2025 mali yıllarında Azerbaycan’ın güvenlik yardımı almasını engelleyecek.

Silahlı Hizmetler Komitesi’nde yer alan Peters, çarşamba günü Senato kürsüsünde yaptığı konuşmada “Güçlü bir mesaj göndermeli ve dünyanın dört bir yanındaki ortaklarımıza askeri yardıma eklediğimiz koşulları uygulamaları gerektiğini göstermeliyiz.” dedi

Politico’nun haberine göre, Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ekim ayında milletvekillerine Azerbaycan’ın önümüzdeki haftalarda Ermenistan’a yönelik bir harekat başlatabileceğine dair endişelerini dile getirdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ı Türkiye ve İran sınırındaki eksklavına (dış parçasına) doğrudan bağlamak için Ermenistan’ın güneyinden geçecek bir koridor kurulması çağrısında bulunmuştu. Bahse konu Zengezur Koridoru, 2020 Dağlık Karabağ Savaşı’nın Azerbaycan tarafından kazanılmasının ardından Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ateşkes antlaşmasının 9. maddesi gereğince Azerbaycan ile eksklav parçası olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında bağlantıyı kuracak olan koridor olması sebebiyle öne çıkmaktadır.

Ateşkes anlaşmasının gerekliliği olarak yerine getirilmesi gereken şartı, “işgal” olarak çarpıtan ABD medyası, alınan yardımların kesilmesi kararının sebebinin Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Ermenistan’a Zengezur Koridoru hakkındaki baskısı olduğunu ileri sürdü.

zengezur-lacin-koridoru

Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu yardımcısı James O’Brien, çarşamba günü Senato oylamasından önce Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’ne, Biden yönetiminin Azerbaycan’a güvenlik yardımı sağlamak için gereken izni verme niyetinde olmadığını söyledi.

Söz konusu yardımlar, Dışişleri Bakanlığı ile Ermeni lobisi arasında uzun süredir devam eden bir anlaşmazlıktı. Ermeni lobisi, Azerbaycan’a güvenlik yardımı yapılmasını ilk kez 1992 yılında Dağlık Karabağ savaşının ardından engellemişti. Ancak daha sonra 2001 yılında Dışişleri Bakanlığı Bakü’nün askeri yardım almasına izin veren bir yasa çıkardı.

ermeni-lobisi

Hükümet Sorumluluk Ofisi’ne göre Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon, 2002 ile 2020 mali yılları arasında Azerbaycan’a ABD’nin genel güvenlik yardımı bütçesinin çok küçük bir kısmı olan 164 milyon dolarlık güvenlik yardımı yaptığını bildirdi. Bu toplamın büyük bir kısmından Trump yönetimi sorumluydu ve ortak kapasitesi oluşturmak için tasarlanan bir Pentagon programı kapsamında 2018 ve 2019 mali yıllarında Azerbaycan’a yaklaşık 100 milyon dolarlık yardım sağlanmıştı.

Ermeniler, Bakü’nün Karabağ’ın kontrolünü yeniden kazandığı 2020’deki İkinci Dağlık Karabağ savaşından sonra Azerbaycan’ın güvenlik yardımı muafiyetini sona erdirmesi için Dışişleri Bakanlığı üzerindeki baskıyı artırdı.

Meclis, önümüzdeki iki yıl için muafiyetleri sona erdirecek olan Ermeni Koruma Yasası’nı henüz kabul etmedi. Kabul edip yürürlüğe sokulacak mı sorusu ise ilerleyen günlerde cevap bulacak.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.