ABD askerleri yanlışlıkla ayçiçek fabrikası bastı

Çeşnigirovo Hava Üssü yakınlarında yapılan “Swift Response” adlı NATO tatbikatına katılan 7 ABD askeri, yanlışlıkla bölgedeki bir ayçiçek fabrikasına baskın düzenledi. Baskında büyük panik yaşandı.

Kameralara yansıyan baskında silahlı ABD askerleri, fabrika duvarını aşıp işçilere silah doğrulttu. Fabrikadaki işçileri “yere yatın, kıpırdamayın” diye bağırarak etkisiz hale getirdi. Fabrika işçileri neye uğradıklarını şaşırdı. İşçilerden Georgi Neşev “O kadar korktum ki, acil yardım bile çağırma cesareti bulamadım.” diye konuştu.

Fabrikanın sahibi Marin Dimitrov ise Savunma Bakanlığına başvurup özür ve açıklama talep etti. Henüz bir sonuç alamayan Filibe Askeri Yargıtayı’na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Silahlı baskını “büyük bir hakaret olarak” tanımlayan Dimitrov, “Ezildik ve aşağılandık. Resmen ölüm tehdidi aldık. Adeta gangster veya terörist muamelesi gördük. Adalet yoluyla haklarımı sonuna kadar arayacağım.” diye konuştu.

Silahlı baskını büyük bir hakaret olarak” tanımlayan Dimitrov, “Ezildik ve aşağılandık. Resmen ölüm tehdidi aldık. Adeta gangster veya terörist muamelesi gördük. Adalet yoluyla haklarımı sonuna kadar arayacağım.” diye konuştu.

Tatbikata, 2 bin 200 askeri personel ile 30 savaş uçağı ve bir helikopter katılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.