ABD basını, Türk SİHA’larının ”oyun değiştirici” rolünü konuşuyor

Türkiye’nin ürettiği İHA ve SİHA’lar ABD basınında da kendine yer buldu.

Wall Street Journal yazarları James Marson ve Brett Forrest, “Düşük maliyetli Türk SİHA’ları çatışma bölgelerini ve jeopolitiği yeniden şekillendiriyor.” başlıklı bir yazı kaleme aldılar. Yazıda Türk silahlı insansız hava araçlarının farklı coğrafyalardaki başarılarından övgü ile bahsedildi. Rus sistemlerinin nasıl hezimete uğratıldığı belirtilirken, ”Türkiye’de üretilen düşük maliyetli dijital teknoloji, Rusya’nın Suriye, Libya ve Azerbaycan’da hamiliğini üstlendiği savaşlarda tankları, diğer zırhlı araçları ve diğer savunma sistemlerini enkaza çevirdi. Bu SİHA’lar, en az, yüksek teknolojiye sahip ama pahalı olan savaş araçları kadar etkili ama ucuz olan bir geleceğe işaret ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bayraktar TB2’lerin modern savaşların doğasını değiştirmesini, Sovyet üretimi AK-47 Kalaşnikof’ların 20. yüzyıldaki rolü ile karşılaştıran yazarlar, Bayraktar SİHA’ların maliyet bakımından Amerikan MQ-9’dan çok daha uygun olduğunu belirtti. Bu durum yazıda, ”Teknolojik gelişmeler ve küresel rakipler pahalı olmayan alternatifler üretti. SİHA devrinin en son standart taşıyıcısı geçen yıl Türkiye çevresinde ortaya çıktı ve bunun adı Bayraktar TB2 idi. Amerikan MQ-9’a kıyasla TB2 4 lazer güdümlü füzesiyle daha hafif silahlı TB2’nin uzaktan kontrollü teçhizat limiti 200 mile kadar çıkıyor.” şeklinde yorumlandı.

Baykar Savunma’nın Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in, SİHA’larla ilgili ifadelerine de yer verilen yazıda, ”Baykar’ın CEO’su Haluk Bayraktar, insansız hava araçlarının sessiz bir şekilde saatlerce uçarak hava savunma sistemlerinde boşluk aradığını ve ardından bu sistemlerin domino taşları gibi bir bir imha edildiğini söyledi. Ayrıca yetkililer aynı anda bir düzine SİHA’nın çeşitli hedeflere saldırmak için gruplar halinde çalıştığını da belirtti. Türk Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ise, bu SİHA’ların düşük maliyetinden ötürü daha fazla risk alınabildiği vurgulayarak ”Bir, iki üç araç kaybedebiliriz. Önemli olan hedefleri bulmak.” cümleleri kullanıldı. 

2 Haziran’da Zürih merkezli SRF kanalı ”Bütün ülkeler Türklerin mucize silahını istiyor” başlıklı bir haber yapmış, ”Türkiye, insansız hava aracı konusunda dünyanın en büyük üçüncü gücü olma yolunda kararlı ve Türklerin bu tutumu hem İHA pazarında hem de sahada rakiplerini baskı altına alıyor. Türk İHA’larını satın almak isteyen ülkelerin sayısı gittikçe artıyor. Tunus’tan Fas’a kadar birçok Ortadoğu ülkesi Türkiye’de üretilen askeri teknolojiyi satın almak istiyor. Türk mucizesi, satın alan ülkedeki ayrılıkları birleştiriyor.” ifadelerini kullanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.