ABD, Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönelik silah satışını bekletiyor

ABD yönetimi Birleşik Arap Emirlikleri’nin insan hakları ihlallerini soruşturuyor. 

Breaking Defense’in haberine göre Biden yönetimi Birleşik Arap Emirlikleri’ne tedarik edilecek silah satışını ”insan haklarının ihlali” sebebiyle tekrardan askıya alabilir. ABD Hava Kuvvetleri’nden bazı üst düzey yetkililer ise Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yönelik F-35 savaş uçakları ve MQ-9 Reaper SİHA’larının planlanan satışının bekletildiğini doğruladı. 

ABD Hava Kuvvetleri Merkez Bölümü Başkan Yardımcısı Francis Crowley konuyla ilgili olarak, ”Hükümet düzeyinde çözülemeyen bazı endişeler var.” ifadelerini kullandı. 

Güvenlik ve Yardım İşbirliği Başkanlığı (AFSAC) Direktörü General Brian Bruckbauer ise konunun üst düzey yetkiler arasında tartışıldığını belirterek, ”Bu artık benim aldığım maaş derecesinin çok ötesinde. Bildiğim kadarıyla savunma bakan yardımcısı, dışişleri bakan yardımcısı ve ulusal güvenlik kurulu konuyla yakından ilgileniyor. Bir nevi bekle ve gör.” değerlendirmesinde bulundu. 

Trump yönetimi Kasım 2020’de İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerini normalleştirmeye başlaması ile eş zamanlı olarak 23 milyar dolarlık silah satışını Kongre’ye bildirmişti ve Joe Biden’ın başkan olarak yemin etmesinden bir saat önce silah anlaşmasını onaylamıştı. 

Biden yönetimi ise göreve başlamasının hemen ardından BAE yönelik silah satışını Yemen’deki savaşı körüklediği sebebi ile askıya almıştı. Ancak Mayıs ayında Birleşik Arap Emirlikleri’ne F-35 savaş uçakları, silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve çeşitli ekipmanların da dahil olduğu 23 milyar dolarlık silah satışını onaylayarak, kongreye bu konuda bilgi vermişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.