ABD bombardıman uçakları Atlantik’te

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’ne ait olan B-1B Lancer bombardıman uçakları ile birlikte iki adet B-2 Spirit gölge bombardıman uçağı İzlanda sahilinde yer alan bir göreve katıldı. Katıldıkları görev öncesinde Azor adalarına getirilen B-2 Spirit uçakları, Atlantik Okyanusu’nu geçebilmek için Portekiz’e bağlı olan Azor adalarında yakıt ikmali gerçekleştirdiler. B-1B Lancer uçakları ise İzlanda’daki görev öncesinde Norveç’teki bir hava üssüne yerleştirilmiş, bu konuşlandırma B-1B Lancer uçaklarının Norveç’te ilk bulunuşu olarak dikkat çekmişti.

The Drive sitesinde yer alan haberde, Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamaya yer verildi. Açıklamada B-1B ve B-2 bombardıman uçakları ile yapılan görevlerde askerlerin yeni ortamlarında gece operasyonu yürütebilmek için gerekli yetenekleri geliştirmeye fırsat bulmuş oldukları belirtildi.

Gelecekte bombardıman uçakları ile daha fazla görev uçuşunun gerçekleştirilmesinin planlandığı düşünülüyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, bombardıman uçaklarıyla gerçekleştirilen uçuşların ABD’nin NATO’ya olan bağlılığını ve ABD’nin potansiyel tehditlere karşı caydırıcı gücünü göstermek amacıyla yapıldığı belirtiliyor. Bütün bunlara ek olarak bölgede icra edilen bombardıman uçağı görevlendirilmelerinin Rusya’ya yönelik bir sinyal olduğu düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.