ABD Büyükelçiliğinden "göçmen" açıklaması

Afgan mültecilerin belirsizliği durumu bilgi kirliliğini artırır boyuta ulaştı. Batılı ülkelerin Türkiye’yi göçmen tampon merkezi olarak görmesi bazı iddiaları da beraberinde getirdi.

Türkiye’nin Afgan mültecileri kabul etme hususunda ABD ile bir anlaşma yaptığına dair iddialar ortaya atılmıştı. Bu iddiaya ABD kanadından bir dönüş geldi.

ABD Büyükelçiliği, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında Afgan mülteciler konusunda bir “anlaşma” veya “pazarlık”ın söz konusu olmadığını açıkladı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “ABD Büyükelçiliği, Başkan Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında Afgan mülteciler ya da göçmenler konusunda bir “anlaşma” veya “pazarlık” yapıldığına dair iddiaların tamamen temelsiz olduğunu belirtmek ister.” ifadelerine yer verildi.

Batılı ülkeler elini taşın altına koymuyor

Göçmenlerin durumu Batılı ülkeleri tedirgin ederken ortaya koydukları tavır, Türkiye’nin bu yükü alabileceği yönünde oldu. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz’un Türkiye’nin Afgan mülteciler için doğru yer olduğunu belirtmesi, Yunanistan’ın AB’ye Türkiye’nin bu yükü alması için daha fazla destek verilmesini talep etmesi gibi son zamanlarda Türkiye’nin nabzını ölçen bazı açıklamalar gelmişti. 

Fakat Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan her bir açıklama, Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda Batılı ülkelerin bu beklentilerinin karşılanmayacağını açıkça ortaya koyuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.