ABD Deniz Piyadelerinden ek amfibi araç siparişi

ABD Deniz Piyadeleri ek amfibi muharebe aracı sipariş etti.

ABD Deniz Piyadeleri, BAE Systems şirketi ile 40 adet ek ACV-P amfibi zırhlı araç almak için için sözleşme imzaladı.

BAE Systems şirketi tarafından 7 Aralık günü yapılan duyuruda, ABD Deniz Piyadeleri tarafından amfibi muharebe aracının tam kapasiteli seri üretime yönelik dördüncü sipariş sözleşmesinde ek olarak 40 adet daha ACV-P amfibi zırhlı araç alımı için değişiklik yapıldığı belirtildi.

ACV-P 2

Yapılan değişiklik ile BAE Systems ABD Deniz Piyadeleri için 211 milyon dolar bedelle 40 adet daha ACV-P aracı üretecek. BAE Systems Amfibi Araçlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Garrett Lacaillade sözleşme değişikliği ile ilgili olarak yaptığı konuşmada:

“Bu sözleşmeyle ve stratejik ortağımız Iveco ile birlikte, ACV’leri zamanında ve bütçeye uygun şekilde teslim etmek için Deniz Piyadeleri’ne üretim ve tedarik zincirinde öngörülebilirlik, istikrar ve süreklilik sunmaya devam edebiliyoruz. Bugüne kadar teslim edilen 200’den fazla ACV ile Aralık 2020’de tam hızda üretime başlayan bu program, ABD Deniz Piyadelerinin dünya çapındaki görevlerini yerine getirebilmesi için bu kritik yeteneği sağlayacak şekilde olgunlaştı.” ifadelerini kullandı.

ACV-P 3

Amfibi muharebe aracının personel taşıyıcı versiyonu olan ACV-P, Deniz Piyadeleri için üretilecek dört versiyondan oluşan araç ailesinin ilk üyesidir. Diğer versiyonlar arasında şu anda üretimde olan ACV Komuta ve Kontrol Aracı (ACV-C); 30mm top taşıyan PROTECTOR RT-20 kulesiyle donatılmış zırhlı muharebe aracı (ACV-30); tasarım ve geliştirme aşamasında olan ACV kurtarma aracı (ACV-R) bulunuyor.

ACV-30

ABD Deniz Piyadeleri, ACV-C araçlarının 2024 yılında başlangıç operasyonel kapasiteye (IOC) ulaşmasını öngörürken, şu ana kadar 175 adet sipariş edilen ACV-30 araçlarından ilk dördünü 2024 yılının mart ayında teslim almayı planlıyor.

Envanterdeki AAVP-7A1 amfibi taarruz araçlarının tamamının 2035 yılına kadar amfibi muharebe aracı ile değiştirilmesi planlanmakta.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.