ABD, hızlı ikmal için “uçan feribotlara” yatırım yapıyor 

ABD, özellikle Çin’e yakın bölgelerde kullanmak için deniz ikmal araçlarına yatırım yapıyor.

Regent teknoloji şirketiyle ABD Donanması arasında yapılan 5 milyon dolarlık sözleşme, 12 yolcu taşıyabilen elektrikli Viceroy Seaglider’ı test edip ordu hizmetine almayı amaçlıyor.

Seaglider, su yüzeyinin üzerinde kısa bir mesafede havada kalabilen bot-ucak karışımı bir ikmal aracı olarak tasarlandı. Regent Şirketinin CEO’su Bill Thalheimer, Seaglider’ın Hint-Pasifik gibi okyanus bölgelerinde askeri kullanım için uygun olduğunu, lojistik anlamda ABD Donanması’nın zorluklarını çözmeye yönelik bir proje sunduğunu belirtti.seagld2

Thalheimer ürünün menzil ve maliyeti hakkında ise, “Viceroy’un maliyeti başlangıçta küçük uçaklarla benzer olacak ancak üretim arttıkça düşmesi hedefleniyor. Şu anki model, tek şarjla 180 mil (289.68 km) gidebiliyor, ancak pil teknolojisinin gelişmesiyle bu menzilin 500 mil (804.67 km) kadar çıkabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Regent, ürünün geleceğine dair ise, yakın zamanda seaglider’ın insansız ve otonom bir versiyonunu geliştirmeyi hedeflendiğini belirtti. Şirket ayrıca, mevcut kontrol sisteminin oldukça otomatik olduğunu ve testlerin trafiğin yoğun olduğu alanlar yerine su üzerinde gerçekleştirilmesinin adaptasyonu daha kolay hale getireceğini vurguladı. 

ABD Donanması, Regent ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak seaglider’ın yeteneklerini görmek amacıyla üç ayrı test yapacak. Testler, araçların kapasitelerini zorlamak adına tam teşekküllü bir tatbikatta gerçekleşecek. seagld3

Şirketin, tatbikat hakkındaki açıklamasında, “ABD Hükümeti tarafından düzenlenen büyük çaplı bir tatbikat sırasında tam ölçekli prototipin canlı teknik gösterimi yapılacak.” ifadeleri yer aldı. 

ABD donanmasının, sözleşme kapsamında seaglider’ı satın alma zorunluluğu bulunmuyor. Ancak ürünün gelecekte önemli bir konsepte hizmet etmesi adına yatırım yapılmaya değer olduğu düşünülüyor. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.