ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı’ndan S-400 açıklaması

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın Ankara’ya ziyaret gerçekleştirmesiyle, Biden yönetiminin Washington’dan Ankara’ya ilk üst düzey ziyareti yapılmış oldu. Sherman, ziyaretin ardından yaptığı açıklamalarda S-400 konusuna değindi.

CNN’e açıklama yapan Bakan Yardımcısı S-400’lere ilişkin, “S-400’leri almak NATO ittifakında sorun yaratıyor. Alternatif sunduk, tam olarak ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Umarım ortak bir yol bulabileceğiz. Bu teknik detay bir konu değil, siyasi bir şey değil. Türkiye durumun farkında, atması gereken adımları biliyor. Nasıl bu adımların atılacağını da görüştük, bu Türkiye’nin kararı olacak.” şeklinde konuştu.

Sherman, 15 Haziran’da yapılması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden görüşmesine de değindi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu zirvenin pozitif yönleri vurgulamak için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Başkan endişeleri dile getirecek. İnsan hakları ve demokrasi konusunda özellikle Türkiye’nin nasıl bir yola gittiği konusundaki endişeleri dile getirecek. Türkiye stratejik bir müttefik ve dünyaca tanınan bir güç. Çok yakından çalışıyoruz. Türkiye ile Afganistan-Libya konularında herkesin küresel kurallara uyması için de birlikte çalışıyoruz, küresel dünya düzeni için de”

YPG ile ilişkilerine ve Suriye’deki seçimlere değindi

ABD’nin terör örgütü YPG ile ilişkilerine dair de konuşan Wendy Sherman, “Amerika Birleşik Devletleri’nin YPG ile ilişkisinin tek amacı IŞİD’i yenmek. ” dedi. Suriye’deki seçime dair beklentilerini aktaran Bakan Yardımcısı, “Herkes büyük bir potansiyelden bahsediyor işbirliği için ama iş insanları öngörülebilirlik arıyorlar. Bu tarz endişeler var bizim aklımızda” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.