ABD donanmasına ‘Lockheed Martin’ desteği!

ABD Savunma Bakanlığı, ordunun donanmadaki gücünü artırmak üzere yeni bir antlaşmaya daha imza attı. ABD Donanmasına bundan böyle MH-60R uçağına ‘Lockheed Martin’ destek sağlayacak. Anlaşma, 28,5 milyon dolara gerçekleştirildi. 

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lockheed Martin ‘dijital manyetik algılama sensörü’nün, MH-60R uçağına entegrasyonu için çalışmalara başlandığını duyurdu. İlk etapta mühendislerin desteği ile yazılım ve donanımları geliştirilerek entegrasyonunun sağlanması planlanıyor.  

Yazılım ve donanım çalışmaları tamamlandıktan sonra, Ekim 2023’te MH-60R uçuşlarının Lockheed Martin ile beraber yapılması bekleniyor. ABD Deniz Donanması’nda standart gemi konuşlu helikopter olarak kullanılan SH-60B’lerin yavaş yavaş yerini almaya başlayan MH-60R’lerin bu entegrasyon ile donanma kabiliyetlilerini artırması ön görülüyor.

“Pentagon, 62 milyar dolara anlaşma imzalamıştı”

Pentagon daha öncede ABD’li üretici Lockheed Martin’e Yabancı Askeri Satış (FMS) kapsamında 90 adetlik F-16 sözleşmesi vermişti. Sözleşmenin değerinin 62 milyar dolar olduğu açıklanırken, 90 uçağın Fas ve Tayvan için olduğu açıklanmıştı. 24 adet uçağın Fas için 66 adetlik siparişin ise Tayvan için hazırlanmıştı. Uçakların montaj işlemlerinin Güney Carolina, Greenville’deki yeni F-16 fabrikasında yapılacağı bilgisi verildi. Sözleşmedeki tüm uçakların 2026 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.