ABD, Drone gelişimini ileri bir seviyeye taşıyor

Çalışmalar öncelikle drone’nun bir LCS’nin arkasından daha güvenli bir şekilde dikey olarak kalkış yapıp keşif görevleri yerine getirmesini sağlayan sinyal bozulması veya yörüngeden çıkma riskini daha da azaltması planlanan ağları güçlendirmekte yoğunlaşıyor. Ağ ve uçuş yörüngesinin güçlendirilmesi, hem siber güvenlik geliştirmelerini hem de drone için teknik bir dizi düzenlemeleri içinde barındırıyor. Genel itibariyle dikey kalkış ve iniş yapabilen taktik insansız hava araçlarının gemi güvertesinde üslenme programı için görüntü tabanlı gezinmelerinin geliştirilmesine odaklanması gerektiriyor.

İleri derecede geliştirilmiş uçuş otomasyonları drone’nun ağa bağlı yönetim geliştirmeleri ile birleştiğinde, drone’nun bir LCS’nin arkasına daha otonom bir şekilde inmesini ve rüzgarlı, çalkantılı deniz koşullarına da daha iyi dayanmasını sağlar. Gemideki operatörler, insanlar tarafından koordine edilen her hareketi komuta ve kontrol etme ihtiyacı duymak yerine, drone’nun havadaki süzülümünü, uçuş yörüngesini ve uçağın kalkış ve inişini güvenli bir şekilde gözlemleyebilir ve denetleyebilirler. Yapay zeka destekli sistemler tarafından giderek daha fazla geliştirilen yerleşik sensörler dalgalı ve sert denizlerde bile aynı anda birkaç farklı ve sürekli veri akışını sağlayabilirler. Bu da daha güvenli bir iniş-kalkış sağlar ve doğal olarak görev etkinliğini büyük ölçüde artırır.

nationalinterest’in haberine göre LCS’nin Fire Scout drone’u hizmete alındığında geminin yüzey, mayın ve denizaltı karşıtı harekat görevlerinin ayrılmaz bir parçası olacak şekilde gelişmiş mayın tarama sensörleri, hava ve kara tarayıcıları ve hedef tespit EO/IR kameraları ile donatıldı. Drone için kurulacak olan ağ sadece gemi komuta ve kontrolüne değil aynı zamanda diğer muhrip gemiler, uçaklar ve hatta küçük insansız araçlar gibi deniz muharebe elementlerinin de dahil olduğu diğer alanlara da genişlemeyi amaçlıyor.

Donanma, insansız kara, hava ve denizaltı elementlerini gerçek zamanlı olarak birbirine bağlamak için arge faaliyetlerine git gide daha fazla önem vermektedir, bu nedenle otomasyon ve araçlar arası ağların geliştirilmesi, koordineli saldırıların efektifleştirilmesine yardımcı olabilir ve gelişmiş algoritmalara başarılı bir sonuç için daha büyük bir şans verebilir. Scientific Systems adlı küçük bir Massachusetts firması ile yapılan donanma anlaşmasıyla da desteklenen Northrop Grumman Fire Scout ile yapılan bu çalışmalar savaş cephelerinin otonomlaşmasını ve insansız sistemlerin geliştirilmesini artırmak için daha geniş çaplı bir üretim hedefine yöneliktir.

Fire Scout, birkaç yıldır ABD Donanması’na ait LCS’lerde hem konuşlandırılıyor hem de eğitim görevleri gerçekleştiriyor. Donanma ayrıca ISR kapasitesini genişletmek ve hücum operasyonlarına daha iyi hedefleme desteği sağlamak için Fire Scout’un daha büyük bir varyantı olan MQ-8C’ye de yeni bir deniz arama radarı entegre ediyor. Görevlilerin açıklamalarına göre Fire Scout üzerindeki mevcut elektro-optik ve kızılötesi kameralar altı ila on mil arasında bir menzile sahipken, yeni deniz radarının 80 deniz miline kadar mesafelerde hedeflerini bulabileceğini belirtti.

Fire Scout ayrıca (Coastal Battlefield Reconnaissance and Analysis) veya COBRA adı verilen savaş ve gözetim görevleri için tasarlanmış gelişmiş bir mayın avı sensörü ile de donatılmış durumda.

Donanmanın LCS’nin küçük gövdesini, hızını ve manevra kabiliyetini, düşman kıyılarının yakınında bulunan kıyı bölgelerindeki sularda ileri kol harekat operasyonlarını yürütmek için tasarlandığı göz önüne alındığında, yüzeye yakın düşman mayınlarını ve denizaltılarını bulmak ve tespit etmek için gelişmiş bir teknolojik kapasiteye sahip olması görev alanını genişletiyor

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.