ABD endişeli! Rusya: İran’a S-400 satmaya hazırız

Rusya’nın hava savunma sistemi S-400’ü önümüzdeki yılında başlarında İran’a satacağı öne sürüldü. Yakovlev Yak-130, T-90 tankları ve Su-35 savaş uçaklarıyla ilgilenen İran’ın hamleleri Pentagon’u endişelendiriyor.

Rusya’da yayın yapan Nezavisimaya adlı gazetede yer alan habere göre, Rusya ve İran’ın hava savunma sistemleri konusunda anlaşmak üzere olduğu ileri sürüldü Gazetede, ABD’nin ambargoları kaldırması sonrası Rusya Federasyonu ve Çin’in gelişmiş silahlarının ana ihracatçılarından birinin İran olabileceği yer aldı. 

Rusya’nın İran Büyükelçisi’nden açıklama 

Rusya’nın İran Büyükelçisi Levan Cagaryan’dan ise açıklama geldi. Cagaryan, “Rusya, BM ambargosu sona erdikten sonra İran’a S-400 satmaya hazır” dedi. İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından İran’a uygulanan 13 yıllık silah ambargosunun 18 Ekim’de sona ermesi bekleniyor. Rusya’nın İran Büyükelçisi Levan Cagaryan bugün yaptığı açıklamada, “Rusya, BM ambargosu sona erdikten sonra İran’a S-400 satmaya hazır” ifadelerini kullandı. Rusya’nın ABD’nin tehditlerinden korkmadığını belirten Cagaryan, “Bildiğiniz gibi, S-300 teslim edildi. Rusya’nın S-400’ün teslimatı ile bir sorunu yok ve başından beri bir sorun olmadı” dedi.

Büyükelçi ayrıca, İran’ın Rusya’dan silah alımına ilişkin özel önerileri varsa bunların da 18 Ekim’den sonra “dikkatlice” incelenebileceğini aktardı. Öte yandan ABD, 18 Ekim’de sona erecek olan silah ambargosunu uzatmak için geçtiğimiz ay BM’ye başvuruda bulunmuş ancak diğer ülkelerin destek vermemesi nedeniyle karar çıkmamıştı. ABD yönetimi ise İran’ın nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmediğini delil göstererek İran’a yönelik silah ambargosunu uzatacak tetik mekanizmasını hayata geçirdiğini açıklamıştı. 

Pentagon endişeli 

Uzmanlara göre, İran’ın en son teknoloji silahları edinmesiyle ABD’nin karşılaşabileceği zorluklara dikkat çekiliyor. Yakovlev Yak-130, T-90 tankları ve Su-35 savaş uçaklarıyla ilgilenen İran’ın Pentagon’u endişelendirdiği yönünde. Rus gazetesine göre, Rusya’nın S-400 hava savunma sistemini İran’a gelecek yılın başlarında satacağı iddia edildi.

.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.