ABD, Güney Kore ve Japonya’dan Kuzey Kore’ye yaptırım

Bölge ülkelerin çeşitli uyarılarına rağmen kıtalararası balistik füze fırlatmaya devam eden Kuzey Kore bazı yaptırımların hedefinde.

ABC News’in haberine göre ABD, Güney Kore ve Japonya; Kuzey Kore’nin silah programlarıyla bağlantısı olan Kuzey Koreli yetkililere yaptırım uyguladı.

Yaptırım kararı Kuzey Kore’nin en son ve en büyük kıtalararası balistik füze (ICBM) testinin ardından geldi.

Güney Kore ve Japonya açıkladı: Kuzey Kore kıtalararası balistik füze  fırlattı - Yeni Şafak

ABD Hazine Bakanlığı; Jon Il Ho, Yu Jin ve Kim Su Gil isimli kişilere yaptırım uyguladığını açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı yaptırıma muhatap olan Jon Il Ho ve Yu Jin’in, Kuzey Kore Mühimmat Endüstrisi Departmanında sırasıyla müdür yardımcısı ve müdür olarak görev yaptığını ve kitle imha silahlarının (KİS) geliştirilmesinde önemli roller oynadığını açıkladı. Kim Su Gil’in ise 2018’den 2021’e kadar K. Kore Halk Ordusu Genel Siyasi Bürosu müdürü olarak görev yaptığı ve kitle imha silahları programıyla ilgili kararların uygulanmasını denetlediği ifade edildi.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı da “aralarında bir Singapurlu ve bir Tayvanlının da bulunduğu yedi kişiye” ve sekiz kuruluşa yaptırım uyguladığını duyurdu.

North Korea's Kim dynasty nears long-cherished ICBM goal - Nikkei Asia

Japonya Dışişleri Bakanlığı ise siber saldırılar düzenlediğinden şüphelenilen Lazarus Grubu da dahil olmak üzere üç kuruluş ve bir kişiyi yeni yaptırımlar için belirlediğini açıkladı.

Kuzey Kore’nin son fırlatma işleminin ardından açıklamalar da gelmeye devam etti. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı açıklamada , ABD anakarasını vurabilecek menzile sahip kıtalararası bir balistik füze testi de dahil olmak üzere Kuzey Kore’nin son füze fırlatmalarının “bölge ve tüm dünya için ciddi güvenlik riskleri oluşturduğunu” söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.