ABD, F-35’ler için Güney Kore’ye mühimmat satışını onayladı

Güney Kore, F-35A uçaklarında kullanmak üzere hava-hava ve hava-yer mühimmatları alacak!

ABD Savunma Bakanlığına bağlı Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı (DSCA) tarafından Güney Kore Hava Kuvvetleri envanterindeki F-35A Lightning II uçakları için mühimmat satışına izin verilmesine yönelik bildiri yayınlandı.

Bildiride “Önerilen bu satış, Hint-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerlemenin gücü olan büyük bir müttefikin güvenliğini artırarak ABD’nin dış politika hedeflerini ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.” denildi.

Kore-F35 1

Savunma Güvenlik İş birliği Ajansı tarafından yayınlanan bildiride, FMS programı kapsamında Güney Kore’ye tahmini 271 milyon dolar hava-hava mühimmatları, hava-yer mühimmatları, güdüm kiti, destek ekipmanları ve eğitimi de içeren silah satışına ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından izin verildiği, satışın onaylanması için Kongre’ye iletildiği bildirildi.

Satış 39 adet AIM-120C-8 AMRAAM, 88 adet GBU-31(V)1 JDAM güdüm kiti, 70 adet GBU-38(V)3 JDAM güdüm kiti, 78 adet GBU-54 Lazer JDAM güdüm kiti, 269 adet GBU-12 Paveway II güdüm kiti, 88 adet Mk-84 2000lb bombası, 70 adet BLU-109C/B 2000lb sığınak delici bomba, 342 adet Mk-82 500lb bombası, 35 adet GBU-39 SDB-I bombası, 118 adet GBU-53 SDB-II, DSU-38 lazer yaklaşma tapaları ile yardımcı ekipmanları içeriyor. Tahmini toplam maliyetin 271 milyon dolar olacağı öngörülüyor.

Kore-F35 3

Bildiride ayrıca “Önerilen satış, bölgedeki saldırganlığı caydırmak ve ABD kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliği sağlamak için savaş filosuna çeşitli havadan havaya ve havadan karaya mühimmat sağlayarak Güney Kore Cumhuriyeti’nin mevcut ve gelecekteki tehditlerle başa çıkma yeteneğini artıracak. Güney Kore, bu ürünleri ve hizmetleri silahlı kuvvetlerine katmakta zorluk çekmeyecektir. Bu teçhizatın ve desteğin önerilen satışı bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.