ABD Hava Kuvvetleri Afganistan’da yeniden taaruza geçti

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/1JVAQ6i8re4pEgTjDdI8yO” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Amerikan ordusu, 11 Eylül 2021’e dek Afganistan’ı bütünüyle terk etmeye hazırlanırken bir yandan da ülkenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan Taliban’a karşı yeniden harekete geçti.

Mepa News’in yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları ve insansız hava araçları, ülkenin birçok noktasındaki Taliban hedeflerine yönelik saldırılar düzenledi. Saldırılarda Taliban militanlarının yanı sıra sivillerin de zarar gördüğü aktarıldı.Saldırıların yeniden başlamasının arkasında, Taliban’ın ülkenin can damarlarını ele geçirmede katettiği mesafe olduğu düşünülüyor.

Öte yandan Taliban, ABD Hava Kuvvetleri’nin saldırılarına ilişkin olarak bir açıklama yaptı. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, ABD’li işgalcilerin bazı illerde düzenlediği bombardımanları en şiddetli biçimde kınıyoruz. Böylesi provokasyonlar, bir karşılık verilmesine kapı aralayacaktır. İşgalciler Afganların trajedilerini uzatmaya yahut kendilerini savaşa dahil etmeye değil; ülkeden çekilmeye odaklanmalıdır. Aksi takdirde olacaklardan kendileri sorumlu tutulacaktır.’’ ifadelerine yer verdi.

Taliban iktidara yürüyor

ABD saldırılarına rağmen Taliban militanları Afganistan’da ilerlemeye devam ediyor.  Taliban, gücünü aldığı güney ve doğu illerinde büyük bir hamlede bulunmasa da, kuzey illerinde önemli ilerleme kaydetti. Özellikle Faryab, Belh, Tahar, Baglan, Saripul, Samangan gibi iller Taliban’ın ciddi ilerleyişine sahne oldu.

Taliban Mayıs ayından bu yana Kabil yönetiminin elinden 40’dan fazla ilçeyi aldı. Kabil hükümeti kaybettiği toprakları almak için çabalasa da çoğu zaman sonuç alamıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.