ABD Hava Kuvvetlerine ilk T-7A Red Hawk uçağı teslimatı

ABD Hava Kuvvetleri, bitmek bilmeyen gecikmeler sonrası ilk Red Hawk jet eğitim uçağına kavuştu.

ABD Hava Kuvvetleri, Boeing tarafından üretilen 5 adet T-7A Red Hawk Jet Eğitim Uçağından ilkini testlerine devam etmek üzere teslim aldı. Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’nde teslim alınan uçağın yakında uçuş testlerine başlaması bekleniyor.

Teslim alınan ilk T-7A Red Hawk, ABD Hava Kuvvetleri’nin Mühendislik, Üretim ve Geliştirme (EMD) programı kapsamında kalite kontrolleri ve uçuş testlerinden geçecek.

ABD’nin en gelişmiş eğitim uçağı olarak kabul edilen T-7A’lar, ABD Hava Kuvvetleri’nin 60 yılı aşkın süredir eğitim uçağı olarak kullandığı 400’den fazla Northrop T-38 Talon süpersonik jet eğitim uçağının yerini alacak.

230628-F-TW412-5006

T-7A Red Hawk programındaki gecikme

Boeing 2016’dan bu yana bu programı desteklemek için gerçek uçuş testleri yapıyor, ancak tamamen üretim tekrarı olmayan prototip uçakları kullanıyor.

Geçmişte ABD Hava Kuvvetleri ilk beş T-7A EMD prototipini bu yıl teslim almaya başlamayı ve yeni jet eğitim uçaklarını gelecek yıl fiilen hizmete sokmayı umduğunu söylemişti.

Ancak, servis şimdi EMD prototip teslimat takvimini en az Aralık 2025’e kadar geri çekti ve şimdi Kızıl Şahinlerin 2027’den önce hizmete girmeye başlamasını bekliyor. Bu gecikmelere bir dizi faktör neden olurken, şu anda en önemlisi T-7A’nın ACES 5 fırlatma koltukları ve uçağın komple acil çıkış sisteminin diğer unsurlarıyla ilgili sorunlar.

Orijinal konfigürasyonun belirli vücut tiplerine sahip pilotlar, özellikle de daha küçük ve hafif kadın pilotlar için önemli ve maliyetli yeniden tasarım çalışmaları gerektirecek kadar ciddi güvenlik sorunları ortaya çıkardığı tespit edilmiştir.

T-7A için sabit fiyatlı bir sözleşme imzalayan Boeing, bugüne kadarki gecikmeler nedeniyle 1.1 milyar dolar zarara uğradı.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.