ABD Hazine Bakanlığı’ndan NFT uyarısı

NFT pazarının büyümesi yeni sorunları da beraberinde getiriyor.

ABD Hazine Bakanlığı NFT’lerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Hazina Bakanlığı, NFT’lerin (takas edilemeyen token) yüksek değerli sanat piyasasında kara para aklama aracı haline gelebileceği konusunda uyardı.

2020 Kara Para Aklamayı Önleme Yasası uyarınca yayınlanan 40 sayfalık raporda, yüksek değerli sanatın kara para aklamada yer aldığını fakat  herhangi bir terörün finansmanında bulunmadığını gösteren bazı kanıtlar olduğu tespit edildi. Raporda ayrıca NFT’lerin sanat piyasasında daha fazla yasa dışı işlemi kolaylaştırmak için aracı olarak kullanılabileceğine dikkat çekildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, NFT’ler gibi gelişmekte olan dijital sanat piyasasının yapısına ve piyasa teşviklerine bağlı olarak yeni risklerin meydana gelebileceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, sanat piyasası katılımcıları arasında şeffaflığı teşvik etmek için özel sektör bilgi paylaşım programlarının geliştirilmesi tavsiye edilirken gümrük uygulamalarına yönelik eğitimlerin güncellenmesi gerektiğine yer verildi.

NFT

Dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan ve blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri birimidir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.