ABD Hipersonik silah planını açıkladı

Hipersonik silahların geleneksel savunma yöntemlerini saf dışı bırakması saldırgan politika izleyen devletlerin bu yöndeki rekabetini arttırmaya devam ediyor. 

Zirve’deki demecinin başlarında Mike White, son dönemdeki rakipleri Rusya ve Çin’deki gelişmeleri yakından takip etmenin öneminden söz etti. Nitekim çok kısa bir süre önce Rusya S-500 ile hipersonik silahları yok edebileceğini açıklamıştı.

White öncelikli hedefin silah prototiplerini test etmek olduğunu belirtti. İkinci aşama olarak gelecek vaat eden silahların konsept gösteriminin yapılacağını söyledi. İzlenecek bir sonraki adımda ise askerlerin eğitilmesi ve silah prototiplerinde hızlandırma çalışmalarına ağırlık verileceğini aktardı. Konuşmacıya göre ABD, son aşama olarak 2022 yılı bütçe döngüsünden başlayarak çok sayıda hipersonik silah satın almayı ve gelecekteki üretim alımları için askerlere teslim etmeyi planladı.  

ABD bu alanda geleceğe yatırım yapmayı da ihmal etmiyor. Savunma Departmanı kurduğu Joint Hypersonic Transition Office (Ortak Hipersonik Geçiş Ofisi) ile bir üniversite konsortiyumu kurmaya odaklanmayı hedefliyor. Böylece gelecek neslin bu konuda bilimsel ve teknolojik bakış açılarının çeşitlendirilmesi ve kapsamlı bir eğitim alması sağlanmak isteniyor.

Dünyadan 100-150 bin feet yukarıda faaliyet gösteren bu silahların geliştirilmesi bir yana, bu silahlara karşı savunma ve gözlem yöntemlerini arttırmak rakip devletlerin öncelikli meseleleri arasında yer alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.