ABD, İHA saldırısıyla Ketaib Hizbullah liderini öldürdü

ABD’den Bağdat’ta İHA’lı saldırı!

7 Ocak Çarşamba akşamı saat 21.30 sularında ABD güçleri Bağdat’ta bir araca yönelik insansız hava aracı (İHA) saldırısı düzenledi. Irak güvenlik güçleri, öldürülenlerden birisinin Ketaib Hizbullah (Hizbullah Tugayları) lideri Abu Bakır es-Saadi olduğunu teşhis etti.

ABD güçlerinin, ABD askerlerine yönelik saldırılara yanıt olarak düzenlendiğini belirttiği saldırı sonucunda, Şii milis gücü Ketaib Hizbullah grubunun komutanı Saadi’nin kullandığı aracın hava saldırısıyla hedef alındığı açıklandı.

es saadi

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, düzenlenen saldırı sonucunda araç içerisinde bulunan, Irak’taki Şii milis güçlerinden Ketaib Hizbullah komutanı Abu Bakır es-Saadi ile birlikte üç kişinin daha yaşamını yitirdiği açıklandı. Saadi’nin yanında hayatını kaybeden üç kişinin ise Saadi’nin koruması olduğu iddia edildi.

Saldırıda sivil zayiat veya kayıp olmadığını öne süren CENTCOM açıklamasında, ABD’nin askerlerini ve çıkarlarını korumak için gerekli her türlü adımı atmaya devam edeceği bildirildi.

araç 2

Öte yandan olay yerine toplanan kalabalığın ise ABD aleyhine “Amerika’ya hayır! ABD en büyük şeytan!” gibi sloganlar attığı ve ABD’nin protesto edildiği öğrenildi.

Irak hükümetinden konuya ilişkin gelen açıklamalarda ise Bağdat yönetimi, ABD’nin, Şii milis gücünün komutanını hedef almasını, “egemenliğe yönelik bir saldırı” ve “tüm anlaşmaları baltaladığı” şeklinde değerlendirdi.

Bağdat hükümetine bağlı olduğu bilinen Güvenlik Medya Ağı haber ajansının başkanı General Tahsin Hafaci açıklamasında, saldırının Irak’ın egemenliğine karşı “düşmanca bir ihlal” olduğunu kaydederken bunun bölgeye tehlikeli yankılarının olacağını vurguladı.

Hafaci’nin yaptığı açıklamada, ABD’nin Bağdat’ta Haşdi Şabi komutanına yaptığı saldırının Irak ve ABD arasındaki tüm anlaşmaları baltaladığı belirtilirken, Irak’ın güvenliğini ve selametini tehdit ettiği değerlendirilen bu saldırıdan ABD ve onların koalisyon güçlerinin sorumlu tutulduğu ifade edildi.

Ketaib Hizbullah (Hizbullah Tugayları) adıyla bilinen İran destekli grup, çatı yapı durumundaki Haşdi Şabi’nin unsurlarından birini oluşturuyor.

Editör: Murat Emre Eygün
Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.