ABD, İran’ın İHA ve füze programına yaptırım uygulayabilir

İran’ın askeri bel kemiğini oluşturan İHA ve füze programı yaptırıma maruz kalabilir.

Wall Street Journals’ın haberine göre batılı güvenlik yetkilileri İran’ın hassas saldırı yetenekleri olan İHA ve füze programını, nükleer zenginleştirmeden çok daha acil bir tehdit olarak görüyor. ABD yönetimi özellikle Irak’ta ABD misyonlarına yönelik saldırıların ardından İran’ın İHA ve füze yönelik sert yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. 

ABD daha önce İran’ın balistik füze programına dönük yaptırımlar uygulamıştı ancak yeni ve daha acil bir tehdit olarak İHA’lar ve hassas güdümlü füzeler ABD’nin yaptırım listesinde ilk sırayı alabilir.

WSJ’ye konuşan bir ABD’li yetkili, ”İran’ın sadece nükleer bir tehdit olarak değil kapsamlı bir tehdit olarak ele alınması için uğraşıyoruz.” ifadelerini kullandı. Yetkili özellikle son dönemde İran’ın vekil güçler vasıtasıyla ABD ve müttefiklerine doğrudan saldırdığını belirterek, bu durumun bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi.

Yetkililere göre İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Ocak 2020’de Irak’ta ABD tarafından öldürülmesinin ardından, İran’ın Isfahan şehrinde yer alan bir İHA üretim tesisinin (HESA) vurulmasının o dönemde değerlendirildiğini ifade etti.

ABD’nin bölgedeki en önemli müttefiklerinden Suudi Arabistan, Yemen’deki Husi güçler tarafından İran’ın tedarik ettiği İHA ve balistik füzelerle onlarca defa saldırıya uğramıştı. İsrail’e ait ticari gemiler ise Umman ve Basra Körfezi’nde sık sık İran bağlantılı saldırılara uğramaya devam ediyor.

İran’ın İHA ve füze sistemleri Lübnan, Yemen, Suriye ve Irak’taki vekil güçler tarafından kullanılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.