ABD, İsrail’in tanker uçağı talebini reddetti

İsrail, İran’a karşı saldırı söylentilerinin arttığı bir dönemde ABD ile tanker uçağı sorunu yaşıyor.

The Jerusalem Post’un haberine göre İsrail, geçtiğimiz yıl ABD’den sipariş ettiği 8 adet KC-46 tanker uçağının teslimi ile ilgili sorun yaşıyor.

Ekim ayında İsrail Hava Kuvvetleri’nden bir heyet ABD’ye giderek, 8 tanker uçağından ikisinin acil olarak teslim edilmesini, dördünün ise önümüzdeki iki yıl içerisinde gönderilmesini talebinde bulundu. Ancak ABD yönetiminin İsrail’in bu talebini, İran ile devam eden nükleer görüşmelerin etkilenmemesi için reddettiği iddia ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Mart ayında İsrail’e 8 adet KC-46 tanker uçağının satışını onaylamış ve uçakların 2023’ün sonlarında teslim edileceğini açıklamıştı.

KC-46 tanker uçakları, İsrail’in envanterinde bulunan ve yaşı 60’a ulaşan Ram (Boeing-707) tanker uçaklarının yerini alacak.

KAC-46 uçakları, dakikada 1200 galon yakıt ikmali yapmasının yanı sıra üç ila dört dakika içinde aynı anda üç savaj jetinin yakıt ikmali yapmasına izin veren kanatlı hava yakıt ikmal bölmelerine sahip. Uçak, 11.830 km menzil ve yaklaşık 207.000 libre yakıt kapasitesi ile 64 farklı türden uçağa yakıt ikmali yapabilmektedir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.