ABD istihbaratının topladığı üst verilerle başı dertte

ABD 9’uncu Daire Temyiz Mahkemesi heyeti, ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı’nın telefon, cep telefonu ve metin üst verilerini (Metadata) toplanmasını “anayasaya ihlal” olarak değerlendirdi.

Karar, Şubat 2013’te teröristlere mali yardım sağlamaktan suçlu bulunan dört Somalili göçmeni temsil eden avukatların temyizini içeriyordu. Sanıkların yeni bir davayı reddetmesi beklenirken yargıçlar, önceki örneklere göre yasal olarak izin verilmeyen, aranan telefon numaralarına yönelik sınırlı taleplere kıyasla, milyonlarca Amerikalı hakkında üst veri toplanmasının önemli ölçüde farklı olduğu sonucuna vardı.

Dijital haklar grubu Electronic Frontier Foundation’da kıdemli bir avukat olan Mark Rumold, sonucun gelecekte böyle bir programı yeniden canlandırma girişimlerini çok daha zor hale getireceğini söylüyor.

Üst veri toplama programı, 2015’te ABD Özgürlük Yasası’nın kabul edilmesiyle büyük ölçüde sınırlandırılmıştı ve geçen yılın sonunda Kongre tarafından yeniden yetkilendirilmemişti.

Senato İstihbarat Komitesi Başkanı Richard Burr yaptığı açıklamada, ‘‘İstihbarat ve kanun uygulayıcı yetkilileriyle konuştuktan sonra, ABD Özgürlük Yasası kapsamında programda yapılan değişikliklerin, üst veri toplama programını önemli ölçüde zayıflattığı netleşti’’ dedi.

Geçen yılın sonuna kadar Burr, programı yeniden yetkilendirmek için baskı yapmıştı.

Temyiz davası, bombalama faaliyetlerinde bulunan ‘‘al-Shabaab’’ Somali grubuna maddi ve mali destek sağlamaktan suçlu bulunan dört Somalili göçmen hakkındaki soruşturmaya odaklandı. Temyiz mahkemesi, dört Somalili göçmenin ‘‘hawalas’’ olarak bilinen gayri resmi para transferi işlemlerini kullanarak gruba 10 bin dolardan fazla yardım sağladığını belirtti.

Temyiz mahkemesi, teknolojinin çok fazla değiştiğini ve yaygın hale geldiğini, üst verilerin toplu olarak toplanmasının çok fazla bilgi sağladığını ve herhangi bir programın kitlesel gözetleme düzeyine geldiğini savundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.