ABD, Japonya ve Güney Kore füze uyarı sistemi kuruyor

ABD ile Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin balistik füze testlerine karşı birlikte hareket edecek!

ABD, Japonya ve Güney Kore pazar ve pazartesi günü gerçekleştirilen Kuzey Kore balistik füze testlerinin ardından, gerçek zamanlı Kuzey Kore füze uyarı sistemini tamamen etkinleştirdiklerini ve ortaklaşa bir tatbikat planı oluşturduklarını duyurdu.

ABD-GK-Japonya 2

Pentagon tarafında  yapılan açıklamada, Kuzey Kore füze uyarı veri paylaşımı sistemini tam operasyonel kapasitesini doğrulayan son testlerin ardından mekanizmanın artık aktif olduğu belirtildi. Üç ülkenin, Kuzey Kore tarafından fırlatılan füzeleri gerçek zamanlı olarak ortaklaşa tespit edip değerlendirerek halklarının güvenliğini sağlama yeteneklerini geliştirmek için bu mekanizmayı kurduğu belirtildi.

Ayrıca üç ülke, 2024’ün başlarında başlayacak çok yıllı bir üçlü tatbikat planı oluşturdu. Plana göre, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen tatbikatların niteliği ve sayısı artırılarak düzenli hale getirilecek, tatbikatlar daha sistematik ve verimli bir şekilde yürütülecek.

ABD-GK-Japonya 1

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru ve Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won-sik geçen Kasım ayında gerçekleştirilen ABD-Japonya-Kore Cumhuriyeti Üçlü Bakanlar Toplantısında, Kuzey Kore füze erken uyarı sisteminin 2023 yılı sonundan önce hayata geçirilmesi ile askeri tatbikatlar konusunda anlaşmaya varmıştı.

Açıklamada, “Devam eden çabalar, ABD, Güney Kore ve Japonya arasındaki üçlü güvenlik iş birliğinin benzeri görülmemiş derinliğini, ölçeğini ve kapsamını göstermektedir. Üç ülke, bölgesel zorluklara yanıt vermek ve Kore Yarımadası, Hint-Pasifik ve ötesinde barış ve istikrarı sağlamak için iş birliklerini geliştirmeye devam edecek.” denildi.

Kuzey Kore test 1

Kuzey Kore geçtiğimiz pazar günü yerel saatle 22.38 sıralarında kısa menzilli bir balistik füze ateşlemiş ve füze Japon Denizi’ne düşmeden önce 570 kilometre boyunca uçuş yapmıştı. Ardından pazartesi günü yerel saatle sabah 08.24’te başka bir balistik füze ateşlenmiş, füzenin Japonya’ya ait Okushiri Adası’nın 410 kilometre kuzeybatısında denize düşmeden önce 6.000 kilometre irtifaya çıktığı ve 1.000 kilometre boyunca uçuş yaptığı belirtilmişti.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.