ABD, Kızıldeniz’de Husi saldırısını engelledi

Amerikan savaş gemisi, Husi Kamikaze İHA’larını düşürdü!

ABD Merkez Komutanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD savaş gemisi USS Thomas Hudner (DDG-116), 23 Kasım’da Yemen’deki Husi kontrolündeki bölgelerden fırlatılan çok sayıda Kamikaze İHA’yı düşürdü. Gemide ve mürettebatta herhangi bir hasar ve yaralanma yaşanmadığı bildirildi.

Gerald R. Ford Uçak Gemisi Saldırı Grubu’nun parçası olan USS Thomas Hudner, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından bölgede artan gerginlik sebebiyle Saldırı Grubu’ndan ayrılarak Kızıldeniz’de devriye faaliyeti yürütmekteydi.

Bu olayla birlikte USS Thomas Hudner, Kızıldeniz’de Husi’ler tarafından Yemen’den fırlatılan insansız hava araçlarına yönelik 15 Kasım’da gerçekleştirdiği önlemenin ardından ikinci kez önleme gerçekleştirmiş oldu. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, daha önce İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından Husi’lerin Yemen’den İsrail’e ateşledikleri 4 seyir füzesi ve 15 insansız hava aracının USS Carney (DDG-64) muhribi tarafından 19 Ekim’de düşürüldüğünü açıklamıştı.

USS-Carney

Husiler, İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği saldırılar sebebiyle İsrail’e savaş ilan ettiklerini açıklamış ve İsrail’e yönelik olarak Kamikaze İHA, seyir füzesi ve balistik füze saldırıları gerçekleştirmiş, fırlatılan füze ve İHA’lardan bazıları İsrail’in Akabe Körfezi’nde bulunan Eliat kentini vurmuştu. Bazı füze ve İHA’lar ise İsrail hava savunma sistemleri ve uçaklarınca düşürülmüştü.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.